Robert Schuster: Merkelová bude mít čtvrtou vládu, ale draze vykoupenou

Formálním volebním vítězům, křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové, zůstaly kromě kancléřského křesla pouze obrana, zdravotnictví a zemědělství - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  European People's Party

Formálním volebním vítězům, křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové, zůstaly kromě kancléřského křesla pouze obrana, zdravotnictví a zemědělstvíFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, European People's Party

Mnohé nasvědčuje tomu, že Německo bude mít necelých pět měsíců od loňských parlamentních voleb novou vládu. Křesťanští demokraté, sociální demokraté a bavorští křesťanští sociálové si sice formálně znovu plácli a dohodli se, že budou pokračovat v dosavadní koalici, oproti té dosavadní, která vznikla v roce 2013, bude ovšem její kompas výrazně vychýlen jedním směrem.

Sociálním demokratům se totiž podařil mimořádný kousek, když dokázali s jejich dvaceti procenty hlasů získaných při volbách z loňského září pro sebe urvat nejenom většinu klíčových ministerstev, ale protlačit vlastní priority i do programu budoucí vlády. 

Neoblíbená ministerstva 

Formálním volebním vítězům, křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové, tak zůstaly kromě kancléřského křesla pouze obrana, zdravotnictví a zemědělství, což jsou ministerstva sice důležitá, ale zároveň neoblíbená, protože neposkytují přílišný prostor k vlastní profilaci. Ten naopak bude mít o to větší budoucí ministr vnitra z řad bavorských křesťanských sociálů. 

Předpokládá se, že jím bude dosavadní bavorský premiér a šéf strany Horst Seehofer. Jinými slovy, pro konzervativní voliče klíčová otázka vnitřní bezpečnosti, azylového řízení a migrace se tak ocitne v rukách politika, jenž patřil svého času k největším kritikům nikým neomezeného přílivu běženců do země během velké migrační vlny druhé poloviny roku 2015. 

Předsedkyní sociálních demokratů se má stát šéfka poslaneckého klubu ve Spolkovém sněmu Andrea Nahlesová - Foto: Fotobanka Profimedia

Předsedkyní sociálních demokratů se má stát šéfka poslaneckého klubu ve Spolkovém sněmu Andrea NahlesováFoto: Fotobanka Profimedia

Program, na němž se tři německé strany dohodly, je hodně vzdálený tomu, aby se dal označit jako průkopnický. Připomíná spíš výčet konkrétních opatření, jež mají u vládních partnerů udržet jejich poslední voliče: tu se trochu přilepší důchodcům, zde se vyplatí vyšší podpory rodinám s dětmi, aby mohly dosáhnout na vlastní bydlení. A samozřejmě, že se také malinko zlepší právní postavení pracujících, kteří dosud neměli šanci získat jiné než časově omezené pracovní smlouvy. 

Drahý program 

Pro eurofederalisty pak obsahuje budoucí program závazek, že Německo podpoří těsnější spolupráci v eurozóně a bude připraveno platit víc do společného rozpočtu. Jinými slovy, program nové vlády bude hodně drahý a počítá s tím, že na to padnou stávající finanční rezervy ve výši necelých padesát miliard eur. Na první pohled to působí nevinně, ale jako by už nikoho nezajímalo, z čeho budou tyto programy placeny v budoucnu. 

Ještě je samozřejmě možné, že nová německá vláda nakonec vůbec nevznikne, protože její program ve vnitrostranickém referendu odmítnou členové sociálnědemokratické strany. Z toho důvodu se rozhodl její dosavadní předseda Martin Schulz k riskantnímu manévru. Aby se mohl naplno věnovat pozici budoucího ministra zahraničních věcí, oznámil odchod z čela strany. 

Komentátor Robert Schuster - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Robert SchusterFoto: Khalil Baalbaki

Předsedkyní sociálních demokratů se tak má stát šéfka poslaneckého klubu ve Spolkovém sněmu Andrea Nahlesová, neboli politička, díky jejímuž plamennému projevu se sociální demokraté před několika týdny vůbec rozhodli jít do jednání o nové vládě. 

Ať nakonec vláda vznikne nebo nevznikne, Nahlesová bude připravena vést svou stranu do příštích voleb. Křesťanské demokraty podobné rozhodnutí v nejbližší budoucnosti ještě čeká. Nikdo z nich ale nepočítá s tím, že by to mohla být opět Angela Merkelová. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace