Robert Schuster: Mládí vpřed aneb Bude mít Rakousko nejmladšího premiéra v Evropě?

Robert Schuster: Staré pravidlo, že je jedno, jak v Rakousku dopadnou volby, neboť z nich nakonec stejně vzejde koalice socialistů a lidovců, tentokrát zřejmě platit nebude - Foto: Khalil Baalbaki

Robert Schuster: Staré pravidlo, že je jedno, jak v Rakousku dopadnou volby, neboť z nich nakonec stejně vzejde koalice socialistů a lidovců, tentokrát zřejmě platit nebudeFoto: Khalil Baalbaki

Téměř po roce čekají Rakušany příští neděli další volby. Zatímco loni zvolili prezidenta, což se po dramatické zápletce podařilo až se zpožděním tři čtvrtě roku, teď půjde o nový parlament, a tím nepřímo i o budoucí vládu.

Stojí také za připomenutí, že výběr prezidenta, kdy proti sobě stáli kandidát podporující silnou Evropu a politik, jenž ji naopak chtěl oslabit, byl svého času považován za téměř osudový střet, pokud jde o další vývoj kontinentu. Takováto dramatická očekávání s nedělními parlamentními volbami spojena nejsou.  

To se může jevit jako paradoxní, když se podíváme na jejich výchozí situaci. Za určitých okolností si totiž mohou činit nárok na vítězství až tři strany. Vedle konzervativních lidovců, kteří již nějakou dobu v průzkumech vedou, to jsou i sociální demokraté a pravicově-populističtí Svobodní. A dvě z nich zřejmě také vytvoří budoucí vládu.  

Předvolební kampaň v Rakousku - Foto:  ČTK/AP, Ronald Zak

Že by pokračovala stávající velká koalice sociálních demokratů a lidovců, není moc pravděpodobné. Po jedenácti letech společného vládnutí se toto spojenectví vyčerpalo personálně i z hlediska ochoty shodnout se na prioritách. A pokud mezi oběma stranami dosud ještě existovala nějaká elementární důvěra, v posledních dnech se definitivně vytratila.  

Ikonou ve 31 letech? 

Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache již ohlásil zájem obsadit ministerstva zahraničních věcí a vnitra - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  GuentherZ

Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache již ohlásil zájem obsadit ministerstva zahraničních věcí a vnitraFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, GuentherZ

Dosud nevyjasněné okolnosti, za jakých se snažili sociální demokraté negativní kampaní očernit lídra lidovců, ministra zahraničních věcí Sebastiana Kurze, přispěly ke spálení většiny mostů. Staré pravidlo, že je jedno, jak v Rakousku dopadnou volby, neboť z nich nakonec stejně vzejde koalice socialistů a lidovců, tentokrát zřejmě platit nebude. 

To otvírá prostor pro Svobodné, kteří by naopak mohli poprvé od roku 2006 opět zasednout ve vládě. A nejenom to.  

Na rozdíl od situace před jedenácti lety by si mohli mezi budoucími partnery vybírat, a tím si také diktovat podmínky. Jejich předseda Heinz-Christian Strache již ohlásil zájem obsadit ministerstva zahraničních věcí a vnitra, což byly až dosud domény lidovců. 

Sebastian Kurz, lídr rakouských lidovců - Foto:  ČTK/AP, Ronald Zak

Pro jejich předsedu, mladého šéfa diplomacie Sebastiana Kurze by za předpokladu, že volby vyhraje, nebyla jednání se Svobodnými jednoduchá. I proto, že celou svou kampaň postavil na slibu, že vnese do politiky nový styl, ukončí tradiční stranické hašteření a do popředí veškerého rozhodování postaví věcnost a zdravý rozum.  

Sebastian Kurz slíbil, že vnese do politiky nový styl - Foto: Robert Schuster

Sebastian Kurz slíbil, že vnese do politiky nový stylFoto: Robert Schuster

To všechno jsou sice ušlechtilé cíle, ale je otázkou, jestli se mu podaří na pozici budoucího kancléře opustit desítky let zaběhané koleje rakouské politiky. V ní totiž vždycky převažovalo myšlení v úzkých klanových nebo regionálních mantinelech a zájmy celku byly druhořadé.  

Pokud by potenciální kancléř Kurz dokázal tyto zákonitosti skutečně prolomit, mohl by se svými 31 lety vejít nejenom do rakouských dějin, ale stát se i novou ikonou evropské politiky. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace