Robert Schuster: Němečtí Zelení budou bojovat o politické přežití

Robert Schuster: Zelení aby zase něco nepokazili, tak se pro jistotu zdráhají zaujmout jasná stanoviska - Foto: Khalil Baalbaki

Robert Schuster: Zelení aby zase něco nepokazili, tak se pro jistotu zdráhají zaujmout jasná stanoviskaFoto: Khalil Baalbaki

Nový německý Spolkový sněm, který vzejde z podzimních voleb, bude co do složení zřejmě nejpestřejším parlamentem v novodobých německých dějinách.

Podle některých odhadů by v něm mohlo zasednout až sedm různých stran, zahrnující široké spektrum od postkomunistů až po Alternativu pro Německo. Za určitých okolností by ale nakonec mohla jedna barva v zastupitelstvu chybět: zelená.  

Po nedávné sérii regionálních voleb, které pro Stranu zelených až na výjimku v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku, nedopadly příliš dobře, pokračoval v průzkumech odliv jejích sympatizantů, takže se začala nebezpečně blížit pětiprocentní hranici. Pokud by ji nepřekročila, musela by poprvé po 27 letech zůstat před branami parlamentu. 

Tehdy na podzim roku 1990, kdy se konaly první volby po sjednocení země, byl neúspěch Zelených velkým překvapením. Protože se ale při tomto historickém hlasování sčítaly hlasy odděleně v západní a východní části Německa, nebyl první celoněmecký parlament úplně bez ekologického a pacifistického hlasu.  

Zelení (Die Grünen) - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Niklas Tschöpe

Zásluhu na tom mělo několik osobností z řad někdejších protikomunistických disidentů, jimž se podařilo zasednout v celostátním parlamentu za východoněmecké Spojenectví 90. Avšak těžké váhy strany, jako například Joschka Fischer kandidující na západě, takové štěstí neměli. 

Svého času se jako hlavní důvod pro nečekaný neúspěch uvádělo, že na Zelené, kteří po celá 80. léta čeřili do té doby poklidnou hladinu v politickém životě staré Spolkové republiky Německo a o pozornost neměli nouzi, se najednou kvůli euforii ze sjednocení země jakoby pozapomnělo.  

Sedět na dvou židlích 

Těžké váhy strany, jako například Joschka Fischer kandidující na západě, štěstí neměli - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Michael Thaidigsmann

Těžké váhy strany, jako například Joschka Fischer kandidující na západě, štěstí neměliFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Michael Thaidigsmann

Priority byly v pohnuté době zkrátka jiné: namísto ochrany životního prostředí se mluvilo o co nejrychlejším budování nových silnic a dálnic, namísto trvale udržitelného života o pokud možno ničím neomezovaném konzumu. 

Před letošními volbami je situace velmi podobná, a proto začali nyní u Zelených, necelých pět měsíců před hlasováním, bít na poplach. Ne, že by tradiční ekologická témata, jako energetika šetrná vůči přírodě, ekologizace života, ochrana lidských práv, kladný postoj vůči uprchlíkům či podpora evropského integračního projektu, nebyly důležité.  

Ale dnes je vedle Zelených prosazují i jiné strany, a to způsobem, jež je pro většinovou společnost přijatelnější. Dobře to dokládá aféra před posledními volbami v roce 2013.  

Tehdy se na Zelené po dobu několika týdnů snášela kritika, protože navrhovali, aby v kantýnách a veřejných stravovacích zařízeních vařili jednou týdně povinně vegetariánské jídlo. Jejich vysvětlení, že takto chtěli přispět k omezení konzumace masa a tímto způsobem bojovat proti globálnímu oteplování, zcela zaniklo pod nánosem výtek, že chtějí lidem všechno diktovat. 

Zelení (Die Grünen) - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Niklas Tschöpe

Nyní jakoby šli Zelení do opačného extrému. Aby zase něco nepokazili, tak se pro jistotu zdráhají zaujmout jasná stanoviska. Volají sice po sociálně spravedlivější společnosti, ale na rozdíl od sociálních demokratů odmítají daň z majetku. Požadují ekologizaci zemědělství, ale neříkají to nahlas. Co kdyby je náhodou křesťanští demokraté potřebovali jako koaliční partnery? 

Právě popsaná nevyhraněnost spojená s pošilháváním po různých povolebních koalicích německé Zelené poškozuje ze všeho nejvíce. Chtít sedět na dvou židlích současně se, jak známo, nevyplácí. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace