Robert Schuster: Od Merkelové k Orbánovi. Proměny rakouské azylové politiky

Signál, který Rakousko všemi těmito opatřeními vyslalo, je jasný: se vstřícností vůči běžencům je konec - Foto:  ČTK/AP, Boris Grdanoski

Signál, který Rakousko všemi těmito opatřeními vyslalo, je jasný: se vstřícností vůči běžencům je konecFoto:  ČTK/AP, Boris Grdanoski

Kdo v posledních dnech sledoval dění u našich jižních sousedů, musel dojít k následujícímu zjištění: rakouští politici se jakoby předháněli v tom, kdo z nich přijde s tvrdším požadavkem, jak ještě víc zpřísnit azylovou politiku země.

Jen si ve stručnosti připomeňme, co všechno Rakušané již podnikli, aby zastavili příliv uprchlíků: začali například stavět plot na rakousko-slovinském pomezí s cílem zabránit běžencům v překračování hranic mimo vyznačené přechody. Zároveň se tak měla usnadnit jejich registrace, aby úřady získaly aspoň nějaký základní přehled, kdo do země vůbec přichází. 

Dále Vídeň zavedla azyl na dobu určitou. To znamená, že jednou za tři roky budou imigrační úředníci u každého běžence přezkoumávat, jestli ještě přetrvávají důvody pro azyl. Pokud by shledali, že nikoli, má být vyhoštěn. 

A v neposlední řadě velkou pozornost, především v sousedním Německu, vyvolalo další rozhodnutí rakouské vlády v podobě stanovení pevného limitu, kolik běženců země v letošním roce přijme.  

Čtěte také: Porušuje Rakousko přístupem k uprchlíkům mezinárodní právo?

Letos jich bude pouze 37 500, což je v porovnání s 90 tisíci během roku 2015 výrazný pokles. Rakousko takovéto číslo stanovilo přesto, že není vůbec jisté, jestli neodporuje mezinárodním úmluvám o ochraně uprchlíků. 

Poslanec za Zelené Peter Pilz, jenž v rakouské politice zažil leccos, utrousil sarkastickou, nicméně trefnou poznámku - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Wolfgang H. Wögerer, Vídeň, Rakousko

Poslanec za Zelené Peter Pilz, jenž v rakouské politice zažil leccos, utrousil sarkastickou, nicméně trefnou poznámkuFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Wolfgang H. Wögerer, Vídeň, Rakousko

Signál, který Vídeň všemi těmito opatřeními vyslala, je jasný: se vstřícností vůči běžencům je konec, příchod dalších se již nedá zvládnout. Vláda ví, že je v tomto ohledu ve vzácné shodě s veřejností. 

Dlouholetý poslanec za Zelené Peter Pilz, jenž už v rakouské politice zažil leccos, k tomu nedávno utrousil jednu sarkastickou, nicméně trefnou poznámku.  

Rakouská vláda prý prodělala za několik měsíců obrazně vyjádřeno obrat od politiky v duchu německé kancléřky Angely Merkelové směrem k politice v intencích maďarského premiéra Viktora Orbána. Jinýmu slovy: od otevřenosti vůči běžencům přepnula naopak k výrazné restrikci. 

Čtěte také: Richard Seemann: Rakousko zpřísňuje opatření na hranicích

Nic to nedokládá lépe, než názorová proměna u rakouského kancléře Wernera Faymanna. Ještě v létě kritizoval svého maďarského kolegu, že budování hraničního plotu na maďarsko-srbské hranici je „nelidské“ a „protievropské“. 

Názorová proměna u rakouského kancléře Wernera Faymanna vede k plánu rozšířit ploty na jižní rakouské hranici - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0,  Werner Faymann

Názorová proměna u rakouského kancléře Wernera Faymanna vede k plánu rozšířit ploty na jižní rakouské hraniciFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0, Werner Faymann

Teď spolu s ministryní vnitra Johannou Miklovou-Leitnerovou plánuje rozšířit ploty na jižní rakouské hranici.  

A to dokonce i mezi Rakouskem a Itálií, čímž by se po dvaceti letech od vstupu do Schengenského systému znovu rozdělilo historické Tyrolsko. 

Neoznačovali Rakušané kdysi zrušení kontrol na Brenneru za jeden z největších výdobytků evropské integrace?  

I tady zřejmě platí známé přísloví o košili a kabátu. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace