Robert Schuster: Volební duel dvou žen z německého východu, Merkelové a Petryové, nebude

Robert Schuster: Pro Alternativu je rozhodnutí Frauke Petryové vážnou ztrátou - Foto: Khalil Baalbaki

Robert Schuster: Pro Alternativu je rozhodnutí Frauke Petryové vážnou ztrátouFoto: Khalil Baalbaki

Až se budou historici za několik let ohlížet za letošním volebním rokem v Německu a definovat jeho klíčové okamžiky, možná za takový označí i středu 19. dubna.

V ten den totiž oznámila šéfka protestní Alternativy pro Německo Frauke Petryová, že do nadcházejících voleb do Spolkového sněmu stranu nepovede.  

Kdo se těšil, že největšími rivalkami před zářijovým hlasováním budou dvě ženy z východu Německa, Angela Merkelová a Frauke Petryová, jedna promovaná fyzička, působící dlouhé roky na akademii věd, druhá vystudovaná chemička, jež vlastnila firmu na výrobu směsí do pneumatik, bude zřejmě zklamaný. 

Frauke Petryová odůvodnila své rozhodnutí napětím ve straně. Její prohlášení zaznělo několik dní před ostře sledovaným stranickým sjezdem v Kolíně nad Rýnem, kde se má rozhodnout o volební strategii i lídrovi. 

Frauke Petryová odůvodnila své rozhodnutí napětím ve straně - Foto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Frauke Petryová odůvodnila své rozhodnutí napětím ve straněFoto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Zároveň se tam schylovalo k zásadnímu střetu mezi různými křídly a skupinami uvnitř Alternativy, na jehož konci se nedalo vyloučit ani sesazení Petryové z předsednického křesla. Pravděpodobnost takovéhoto scénáře se teď výrazně snížila, i když za zcela bezpředmětný ho stále ještě nelze považovat. 

Orchestr postrádající jasného dirigenta 

Na to je Alternativa pro Německo příliš mladou a nevypočitatelnou stranou, na níž se v minulých měsících poznamenaných uprchlickou krizí často nabalily podivné postavy. 

Petryová dokázala držet toto heterogenní společenství, které se chtělo odlišovat od zavedených stran, dlouho pohromadě – někdy i za cenu překvapivých taktických manévrů, těžko pochopitelných výroků či problematických spojenectví. Její schopnosti ale postupně slábly, stále častěji se v médiích objevovaly zprávy, že v zákulisí vzniká koalice, která se snaží Petryovou odstavit.  

Šéfka strany prosadila vyloučení Björna Höcke, ale je otázkou, jestli k němu vůbec dojde - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Šéfka strany prosadila vyloučení Björna Höcke, ale je otázkou, jestli k němu vůbec dojdeFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Olaf Kosinsky

Ona sama se pustila do boje proti spolustraníkovi Björnu Höckeovi, jenž nabádal Němce, aby se už konečně přestali věnovat holokaustu, ale namísto toho se zaměřovali na pozitivní aspekty svých dějin. Šéfka strany sice prosadila jeho vyloučení, ale je otázkou, jestli k němu nakonec vůbec dojde. 

Pro Alternativu je rozhodnutí Frauke Petryové vážnou ztrátou. Byla její tváří, voliči ji s ní identifikovali. I když nadále zůstává jedním z předsedů strany, nebude mít již zcela určitě podobně výsadní postavení jako dosud. Bude jedním z mnoha hlasů v orchestru postrádajícího jasného dirigenta. 

A bylo by velkým překvapením, pokud by to nebyl začátek jejího konce v nejvyšších patrech německé politiky. Petryová, která čeká za několik týdnů narození pátého potomka, nedávno v jednom rozhovoru prohlásila, že si dokáže představit i život mimo politiku. Tato nová fáze v životě 42leté političky ze Saska se již blíží. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace