Štěpán Kotrba: Prase erbem Evropy

Namísto toho, aby země EU zrušily Ženevskou konvenci o uprchlících a zajistily ostrahu hranic armádou, dohodly se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů - Foto:  ČTK/AP, Darko Vojinovic

Namísto toho, aby země EU zrušily Ženevskou konvenci o uprchlících a zajistily ostrahu hranic armádou, dohodly se s Tureckem na vracení nelegálních migrantůFoto:  ČTK/AP, Darko Vojinovic

Namísto toho, aby země Evropské unie zrušily Ženevskou konvenci o uprchlících a zajistily efektivní ostrahu hranic armádou, dohodly se s Tureckem na vracení nelegálních migrantů z Řecka zpět do Turecka a jejich výměnu za zdánlivě legální z tureckých táborů. Což stejně odporuje oné Ženevské konvenci o uprchlících.

Rozdělování běženců po Evropské unii nefunguje, jelikož doufají, že se všichni dostanou do Německa, konstatoval rakouský kancléř Werner Faymann. Běžence před převzetím z Řecka a z Itálie prověříme, zda nejsou nebezpeční, tvrdil zase Sobotka při příjezdu na summit Evropské unie. 

V Bádensku-Württembersku procházeli ještě v roce 2006 muslimští přistěhovalci z 57 států, které patří do islámské konference, hodnotovým testem. Po vyplnění a podepsání se test archivoval. Nepravdivé informace by mohly o několik let později vést až ke ztrátě státní příslušnosti. 

Státní úředníci se žadatelů například ptali, co by dělali, kdyby jejich plnoletý syn řekl, že je homosexuál a chtěl by žít s jiným mužem. Další otázka zněla: Jak se cítíte při kritice vašeho náboženství? Považujete to za přípustné?  

Čtěte také: Josef Mlejnek jr.: Migrační krize: konec, nebo odsun?

Jak se cítíte při tvrzení, že žena by měla poslouchat svého manžela a že ji má v případě neposlušnosti právo trestat? Myslíte si, že je správné, že muži a ženy v Německu mají stejná práva zákonem? Co byste dělali, kdyby vaše dcera přijala jinou víru či se vdala nebo chtěla získat vzdělání, aby se osamostatnila? 

Rozdělování běženců po EU nefunguje, jelikož doufají, že se všichni dostanou do Německa, konstatoval rakouský kancléř Werner Faymann - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0,  Werner Faymann

Rozdělování běženců po EU nefunguje, jelikož doufají, že se všichni dostanou do Německa, konstatoval rakouský kancléř Werner FaymannFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0, Werner Faymann

Tolerance ovšem není islámu vlastní. A otázky nebyly touhou po multikulturním soužití. Předpokládaly kulturní a náboženskou asimilaci, nutnou k bezkonfliktnímu začlenění do německé společnosti. 

Občané ostatních států byli v Německu před deseti lety při získávání státního občanství kontrolováni pouze tehdy, pokud byli islámského vyznání nebo měla policie pochybnosti o jejich závazku vůči Ústavě. Dnes už se němečtí policisté neptají na nic. Netuší ani, kam se jim podělo více než sto tisíc uprchlíků. 

„Stále více a více jídelen, škol a školek odstraňuje ze svých nabídek vepřové maso, aby vyšlo vstříc náboženským zvykům," sdělil regionální lídr CDU a člen sněmu Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther. Tamní CDU vyzvala státní správu, aby zajistila, že vepřové maso „zůstane součástí potravin nabízených ve veřejných jídelnách, stejně tak jako ve školách a školkách". 

Prase se stalo politickým symbolem, novým znakem Západu, konstatuje se tento víkend v příloze Tageszeitung. Nevím, jestli to berlínský levicový deník myslí smutně nebo nadšeně. 

Autor:  Štěpán Kotrba
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace