Thomas Kulidakis: Útok na turisty v Egyptě je voda na mlýn teroristům

Thomas Kulidakis: Útočník měl strávit několik měsíců v Saúdské Arábii, tudíž v častém zdroji radikalizace - Foto: Khalil Baalbaki

Thomas Kulidakis: Útočník měl strávit několik měsíců v Saúdské Arábii, tudíž v častém zdroji radikalizaceFoto: Khalil Baalbaki

Z hlediska zraněných turistek i z hlediska pozůstalých po turistkách ubodaných je v podstatě jedno, jestli egyptští vyšetřovatelé označí útok 28letého pachatele za terorismus nebo ne.

Stejně tak přiznání magického slova terorismus nehraje roli pro stále více strádající turistický ruch v Egyptě. Škoda už byla udělána. 

V tomto ohledu totiž nemluvíme o státním terorismu, jako byl například bombový útok na letadlo společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie, který měl na svědomí režim bývalého libyjského vůdce Muammara Kadáfího. Mluvíme o nestátních aktérech, jejichž cílem je dosáhnout co největšího efektu s co možná nejmenšími náklady. 

Útok se podobá jinému, který se stal přibližně před rokem a půl. Při něm dva útočníci nožem zranili tři turisty v jiném hotelu v egyptské Hurghadě - Foto: Przemyslaw „Blueshade“ Idzkiewicz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 1.0 Generic

Útok se podobá jinému, který se stal přibližně před rokem a půl. Při něm dva útočníci nožem zranili tři turisty v jiném hotelu v egyptské HurghaděFoto: Przemyslaw „Blueshade“ Idzkiewicz, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 1.0 Generic

Útočníka, který nožem zbaběle zavraždil dvě nevinné německé turistky, a další čtyři včetně jedné Češky zranil, je totiž možné za teroristu označit už teď. Jeho čin budí hrůzu a věnují se mu média po celém světě. Vzhledem ke skutečnosti, že se měl řídit radikální ideologií a útočit výhradně na ženy, které v jeho pokřiveném vnímání světa nemají právo chodit odhalené, podpořil i ty, kteří chtějí všechny muslimy házet do jednoho pytle jako teroristy. 

Jeho útok se také podobá jinému, který se stal přibližně před rokem a půl. Při něm dva útočníci nožem zranili tři turisty v jiném hotelu v egyptské Hurghadě. 

Extremisté mohou slavit 

Dalekosáhlý dopad mají tyto incidenty na už tak skomírající egyptský turistický ruch. Světová organizace cestovního ruchu působící v rámci Organizace spojených národů uvádí, že zatímco ještě v roce 2010 do Egypta jezdilo přes 15 milionů turistů, v roce 2016 to byla už jen třetina. 

Počet turistů neklesá jen vlivem útoků podobných tomu poslednímu v Hurghadě, ale i následkem politické nestability, kterou s sebou přineslo takzvané Arabské jaro v roce 2011. Pravděpodobně ani vojenský převrat o dva roky později Káhiře příliš na důvěryhodnosti v očích zahraničních turistů nepřidal. Boje egyptské armády na Sinaji s islamisty, sestřelení letounu s ruskými turisty a masakr v Luxoru také ne.  

Počet turistů klesá i následkem politické nestability, kterou s sebou přineslo takzvané Arabské jaro v roce 2011 - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Magharebia

Počet turistů klesá i následkem politické nestability, kterou s sebou přineslo takzvané Arabské jaro v roce 2011Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Magharebia

Extremisté všeho druhu mohou tedy slavit. Poslední útok spáchaný přeplaváním mezi plážemi s nožem zakoupeným na místě může mít opět obrovský dopad. Na důvěru lidí, náboženskou toleranci i ekonomickou situaci samotného Egypta. A přeneseně i na stabilitu celého regionu, ve kterém Egypt hraje významnou roli. 

I přesto je důležité jasně určit celé pozadí útoku a jeho případné napojení na extremistické a teroristické organizace. Kvůli příští prevenci. A je dost dobře možné, že se ke všemu přihlásí takzvaný Islámský stát. Tradičně se hlásí i k útokům, se kterými neměl nic společného. Už kvůli své takzvané proslulosti bující z odpornosti a nelidskosti. 

S odvoláním na zdroje z egyptské tajné služby už světová i egyptská média informují, že útočník byl s organizovanými teroristy a jejich naháněči v kontaktu. Nebo jednal na jejich pokyn. V tomto případě informace médií často časově předbíhají oficiální vyjádření egyptských vyšetřovatelů.  

A v neposlední řadě je třeba připomenout, že útočník měl strávit několik měsíců v Saúdské Arábii, tudíž v častém zdroji radikalizace. Její nejslavnější teroristický vývozní artikl nesl do své smrti jméno Usáma bin Ládin, jehož plody zla sklízíme dodnes. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace