Thomas Kulidakis: Vzývání presumpce neviny kandidáta Jiřího Zimoly

Jiří Zimola je ochotný vstoupit do vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem - Foto: Filip Jandourek

Jiří Zimola je ochotný vstoupit do vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem BabišemFoto: Filip Jandourek

Z hlediska programového, ochoty přilnout k vládě Andreje Babiše a přihřát si polívčičku dobrých vztahů s Milošem Zemanem je mezi favorizovanými kandidáty na předsedu české sociální demokracie opravdu rozdíl malý. Jeden z nich, Jiří Zimola, ovšem vyniká co do ochoty vstoupit do vlády s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Sociální demokraté původně trvali na tom, že s trestně stíhanou osobu v čele vládního kabinetu sedět nebudou. Proč toto rozhodnutí platit nemá, odůvodňuje Jiří Zimola následovně: „Hnutí ANO si musí zvážit veškeré dopady své nominace. Ctím však presumpci neviny, Andrej Babiš byl obviněn, nikoliv odsouzen. Pokud by tedy hnutí ANO trvalo na nominaci Andreje Babiše na premiéra, byl bych ji ochoten respektovat.“ 

V případě Jiřího Zimoly se není úplně co divit. Aféra s údajným přeplácením předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy, který zároveň Zimolovi staví v Lipně nad Vltavou rekreační dům, byla jednou z příčin, proč je Jiří Zimola nikoliv současný, ale bývalý hejtman. 

Byť samotný Zimola má jasno. Mluví o účelové kampani a říká „stal jsem se součástí hry, jejímž jediným cílem bylo mne politicky zlikvidovat“. V tomto případě mu tedy asi také vyhovuje změna názoru prezidenta Zemana, podle nějž už u politiků neplatí „presumpce viny“.  

Aféra s údajným přeplácením předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, který zároveň Zimolovi staví v Lipně nad Vltavou rekreační dům, byla jednou z příčin, proč je Jiří Zimola nikoliv současný, ale bývalý hejtman - Foto: Khalil Baalbaki

Aféra s údajným přeplácením předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, který zároveň Zimolovi staví v Lipně nad Vltavou rekreační dům, byla jednou z příčin, proč je Jiří Zimola nikoliv současný, ale bývalý hejtmanFoto: Khalil Baalbaki

Jiří Zimola se ostatně k prezidentovi otevřeně hlásí a chce, aby se mu sociální demokracie omluvila za nezvolení v dobách, kdy ještě prezidenta volili čeští zákonodárci. Zimolův útok ze zadních pozic s jedinou nominací z domovského jihočeského kraje je také lemovaný kritikou dosavadního vedení sociální demokracie a protikandidáta Milana Chovance. Protože původně nechtěl kandidovat a poté obrátil. 

Munice k útoku 

To však platí i v případě Jiřího Zimoly, který původně tvrdil, že nebude kandidovat, dokud policie neuzavře vyšetřování jeho jihočeské kauzy. K čemuž nedošlo, ale Zimola má údajně informace, že k němu dojde. Co se týká samotné kritiky dosavadní politiky sociální demokracie, mluví Zimola o řadě údajných chyb. Opět si pomohu citací, která obsahuje výčet Zimolou kritizovaných kroků. 

„Policejní reorganizace ÚOOZ, demise-nedemise premiéra Sobotky a následné vytvoření „triumvirátu“ vedoucího ČSSD do voleb, nepochopitelně zpackané memorandum k těžbě lithia, podepsané ministrem průmyslu za ČSSD krátce před volbami, nebo širší veřejností nepochopené sociální experimenty typu inkluze ve školství či záměr zákona o sociálním bydlení. Když se k tomu přidala nemastná neslaná předvolební kampaň, jejímž hlavním mottem po čtyřech letech naší vlády bylo Konec levné práci, byli jsme už jenom směšní. To je to nejhorší, co se může politikovi stát“. 

Thomas Kulidakis: Sociální demokraté mohou při volbě na sjezdu v Hradci Králové pochybovat o případném úspěšném sjednocení strany - Foto: Khalil Baalbaki

Thomas Kulidakis: Sociální demokraté mohou při volbě na sjezdu v Hradci Králové pochybovat o případném úspěšném sjednocení stranyFoto: Khalil Baalbaki

Na takové kritice může být ledacos pravdivé, ale je otázka, proč v dané době Zimola v zásadě mlčel. Ostatně do čela sociální demokracie se hlásí po necelých pěti letech od neúspěšného lánského puče.  

I proto mohou sociální demokraté při volbě na sjezdu v Hradci Králové pochybovat o případném úspěšném sjednocení strany. Navíc jim může vadit kauza z jižních Čech, která ať už vyšetřená bude nebo ne, může sloužit protivníkům jako munice k útoku. 

Třeba se ale Zimolovi podaří zúročit deklarovanou snahu o zlepšení vztahů s prezidentem Zemanem, nebo příklon k tradičnější politice charakteristické výzvami k výstavbě startovacích bytů nebo boji proti současnému protikuřáckému zákonu. I to je u sociálních demokratů možné. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace