Týden očima Petra Schwarze: Do pekla a na stromy

Demonstrace proti summitu G20 v Hamburku - Foto:  ČTK/AP, Matthias Schrader

Demonstrace proti summitu G20 v HamburkuFoto:  ČTK/AP, Matthias Schrader

V Hamburku se vůbec poprvé osobně sešli Donald Trump a Vladimir Putin, muži, kteří se považují za největší alfa-samce světové politiky. Kulisu k jejich setkání na summitu G20 vytvořily demonstrace radikálních levičáků, podle kterých nejvyspělejší světové ekonomiky můžou za všechno zlo světa.

Proto jejich vůdce přivítali heslem „Vítejte v pekle“, aby se pak z jinak celkem příjemného Hamburku peklo pokusili vytvořit, přičemž zranili přes sto policistů. 

Migranty nechceme, vzkázal Chovanec 

Česko si státními svátky připomínalo Jana Husa a věrozvěsty Cyrila s Metodějem, a v rámci toho druhého svátku připomínal na Velehradě před třiceti tisíci věřícími přední vatikánský kardinál Ouellet, že je důležité pomáhat potřebným, jako třeba uprchlíkům, a to právě v situaci, kdy Evropa pozbyla, zdá se, dědictví svých základních hodnot, jakými jsou bratrská láska. 

Italský ministr vnitra Minniti požádal ostatní přímořské evropské země, aby přijímali do svých přístavů lodě s migranty, protože jeho země už příliv nezvládá, takže by se nějaká evropská solidarita hodila. Český ministr vnitra Chovanec pak cítil potřebu Minnitimu dopisem oznámit, že my žádné migranty přijímat nebudeme, což pro jeho italský protějšek určitě nebylo žádné překvapení, a koneckonců také nemáme ony námořní přístavy. 

Milan Chovanec napsal svému italskému protějšku, že žádné migranty přijímat nebudeme - Foto: Filip Jandourek

Milan Chovanec napsal svému italskému protějšku, že žádné migranty přijímat nebudemeFoto: Filip Jandourek

Přímo nadšen pak musel být italský ministr vnitra z Chovancovy nabídky, že na požádání je prý připraven vyslat početný kontingent českých policistů, kteří by pomohli s vracením uprchlíků zpátky z Itálie. Těžko říci, jak to pan český ministr vnitra mínil – že by onen početný kontingent českých strážců zákona, proslavených svými znalostmi cizích jazyků, dokázal vyšetřit, kdo z uprchlíků má nárok na azyl a kdo ne a domluvit odsun migrantů do zemí, kde je nechtějí přijmout? 

Nebo by ti policisté měli házet migranty rovnou zpátky do moře? Těžko říci, ale možná by měla vláda pana ministra požádat, aby svá předvolební prohlášení směřoval aspoň na domácí půdu. 

Budova Václava Havla 

Co dále – nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku dostala jméno Václava Havla. Je hezké vidět, že aspoň k nějaké české osobnosti pociťuje svět úctu. Komunistická severní Korea vyzkoušela nový typ mezikontinentální rakety a stále více hrozí vyvoláním vážného konfliktu. 

Komunisté čínští hodlají ještě více kontrolovat internet. Jakýkoli audiovizuální obsah na něj umístěný, filmy, vzdělávací pořady, videoblogy a podobně musí napříště schválit dva auditoři, jestli jsou splněny „základní socialistické hodnoty“ – což, jak víme ze své historie, může porušovat cokoli podle mínění toho kterého stranického myslitele. 

Petr Schwarz přeje úspěšné hledání kořenů - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz přeje úspěšné hledání kořenůFoto: Khalil Baalbaki

Také čínské úřady odmítají navzdory výzvám světových osobností, například petice více než 150 nositelů Nobelovy ceny, nechat léčit v zahraničí disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa, devět let vězněného za spoluautorství Charty08 – dokumentu inspirovaného Chartou 77 a požadujícího dodržování lidských práv a demokratizaci země. 

Návrat na stromy? 

Mořské želvy stále více napadají plavce u tureckého pobřeží, pletou si je s medúzami. Češi začali pociťovat ve zvýšené míře touhu vrátit se na stromy, což ukázalo otevření nové stezky v korunách stromů v Krkonoších. Zájem o atrakci, kterou během tří dnů navštívilo snad dvacet tisíc lidí, vyvolal katastrofální dopravní zácpu, až jedenáctikilometrové kolony a mnohahodinové čekání. 

Úspěšné hledání kořenů bez podobných doprovodných jevů přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.  

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace