Týden očima Petra Schwarze: Extremisté se zbraněmi i bez nich

Teroristé z takzvaného Islámského státu v předvečer voleb zaútočili na bulváru Champs Elysées - Foto:  ČTK/AP, Christophe Ena

Teroristé z takzvaného Islámského státu v předvečer voleb zaútočili na bulváru Champs ElyséesFoto:  ČTK/AP, Christophe Ena

Francie se připravuje na nedělní první kolo prezidentských voleb a je to jaksepatří napínavé – značnou šanci postoupit do druhého kola má podle průzkumů nejen ultrapravicová nacionalistka le Penová, ale i ultralevicový obdivovatel Castra a Chaveze Mélenchon, který stejně jako Le Penová prosazuje odchod Francie z Evropské unie a uzavření hranic.

Jejich šance se rozhodli podpořit i teroristé z takzvaného Islámského státu, když v předvečer voleb zaútočili na bulváru Champs Elysées, kdyby náhodou protiimigrační vášně ztrácely sílu. 

V Německu odhalili pachatele nedávného bombového útoku na autobus fotbalistů Dortmundu, který měl také vypadat jako útok islamistů. Jak se ukázalo, pachatelem byl ruský Němec Sergej W., který se rozhodl „vydělat“ miliony eur na tom, že po útoku kurs akcie fotbalového klubu poletí dolů, což je opravdu dost východní způsob obchodování na burze.  

Ruská policie zdržela další teroristy původem z postsovětských středoasijských zemí, kteří se podíleli na islámským extremismem motivovaném masakru v petrohradském metru.  

V Německu odhalili pachatele nedávného bombového útoku na autobus fotbalistů Dortmundu - Foto:  ČTK/AP, Martin Meissner

V Německu odhalili pachatele nedávného bombového útoku na autobus fotbalistů DortmunduFoto:  ČTK/AP, Martin Meissner

Moskva vůbec bere boj s náboženským extremismem vážně – právě kvůli údajnému extremismu zakázali v Rusku činnost Svědků Jehovových, kteří sice nepatří k nějakému střednímu proudu, ale přinejmenším se jim dá k dobru přičíst, že se zbraněmi nechtějí mít nic společného. 

Chystá se Hillary Zemanová? 

To poslanci z bezpečnostního výboru české sněmovny mají kolty proklatě nízko a tak naprostou většinou hlasů podpořili návrh, aby rovnou v naší ústavě bylo právo nosit zbraň a taky ji použít. Nějak se nám sice stále nedostalo vysvětlení, proč je to tak důležité, když by to vůbec žádnou změnu současného stavu v praxi neznamenalo, ale aspoň to některým zákonodárců dává příležitost předvést před volbami voličům, že oni si od té hrozné Evropské unie, která nám nechce dovolit mít doma samopal, nenechají nic líbit. 

Vůbec velikonoční pomlázka některé z našich politiků značně rozvášnila. Vicepremiér, ministr financí a svrchovaný vládce hnutí ANO Babiš se tak pustil do poměřování s lidoveckým ministrem zemědělství Jurečkou, čí úřad má od telefonního operátora vyjednanou větší slevu. Je škoda, že jim zřejmě nedochází, že jejich úkolem by mělo být spíše tlačit na to, ab ti ostatní nemuseli pro lepší tarify do Polska, jak jim bylo z jiného ministerstva doporučeno. 

Vicepremiér, ministr financí a svrchovaný vládce hnutí ANO Babiš se tak pustil do poměřování s lidoveckým ministrem zemědělství - Foto: Filip Jandourek

Vicepremiér, ministr financí a svrchovaný vládce hnutí ANO Babiš se tak pustil do poměřování s lidoveckým ministrem zemědělstvíFoto: Filip Jandourek

Šéfem volebního týmu, který má zdárně dovést prezidenta Zemana ke znovuzvolení hlavou státu, bude prezidentova manželka Ivana. Jak prezident oznámil, rozhodlo o tom jeho okolí, ať je to, kdo je to. Že by se už chystala Hillary Zemanová? 

Od koho se nechat poučit 

Americký prezident Trump dál zdatně vytváří alternativní realitu. Poté, co se komunistická severní Korea pokusila odpálit další zkušební raketu, oznámil Trump, že k jejím břehům poslal jako varování silnou flotilu válečných lodí, jenže jak se ukázalo, tato flotila ve skutečnosti plula úplně jinam. 

Což je možná dobře, protože Trump o ni mluvil jako o Armadě, zřejmě aby ukázal, že při středoškolských hodinách dějepisu dával občas pozor. Trošku chybičkou je, že onu proslulou Armadu, zvanou též Nepřemožitelnou, mohutné španělské loďstvo Filipa II. určené k invazi do Anglie, mnohem menší anglické loďstvo prakticky smetlo z hladiny.  

Petr Schwarz: Ať víme, od koho se nechat poučit a od koho ne - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Ať víme, od koho se nechat poučit a od koho neFoto: Khalil Baalbaki

Aspoň se Trump médiím pochlubil, že zas o něco lépe chápe světovou realitu, protože mu čínský prezident při rozhovoru vysvětlil, že Korea byla součástí Číny. Bohužel, nikdy nebyla.  

Snad bude Trump ve své politice někdy stavět i na méně alternativních realitách. 

A my ať víme, od koho se nechat poučit a od koho ne, přeje posluchačům českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace