Týden očima Petra Schwarze: Herkulovy starosti aneb Kdo chlév hledá, najde

Babišova slova z tohoto týdne, že bude jediným kandidátem na premiéra „až do smrti“, nechtěně nabývají hrozivého významu - Foto:  ČTK, Jakub Dospiva

Babišova slova z tohoto týdne, že bude jediným kandidátem na premiéra „až do smrti“, nechtěně nabývají hrozivého významuFoto:  ČTK, Jakub Dospiva

Vypadá to, že meteorologové se nemýlili a do Česka dorazily nejmrazivější dny letošní zimy. Premiér v demisi Andrej Babiš dál vyjednává o své nové vládě.

Oznámil, že v současnosti je jedinou variantou na stole vládnutí jeho hnutí ANO se sociálními demokraty za podpory komunistů. Babiš s podporou komunistů kalkuluje už dlouho, novinkou ale je, že tohoto aranžmá by se zúčastnila i ČSSD, doposud totiž pro tradiční demokratické strany bylo vládnutí závislé na komunistech tabu a nutno říci, z morálních důvodů, nebo chcete-li z důvodů politické hygieny, zcela pochopitelně.  

Mimochodem, naposledy s touto myšlenkou přišel jistý Kalousek, stále jeden z nepostradatelných pojmů Babišova slovníku, a sotva se tehdy o tom zmínil, už se poroučel z čela lidovců.  

Vyjednávat s ČSSD Babišovi umožnilo zvolení nového vedení této strany, na hradeckém sjezdu se stal předsedou bývalý šéf sněmovny Hamáček. Prezident Zeman sociálním demokratům poradil, aby vstoupili do vlády s ANO, ale požadovali jen místa náměstků, což je jistě skvělá rada, pokud by sociální demokracie chtěla spáchat kolektivní sebevraždu. 

Prezident Zeman sociálním demokratům poradil, aby vstoupili do vlády s ANO, ale požadovali jen místa náměstků - Foto:  ČTK, David Taneček

Prezident Zeman sociálním demokratům poradil, aby vstoupili do vlády s ANO, ale požadovali jen místa náměstkůFoto:  ČTK, David Taneček

Nechat si spoluodpovědnost za spoluúčast na všech vládních chybách a připsat veškeré úspěchy Babišovým ministrům, to byl nápad, který by ČSSD zajistil to nejčestnější místo v dějinách sebedestrukce. Nelze se divit, že Babiš tento projev hlavy státu nadšeně chválil. 

Ať nám v mrazivých dnech není moc horko 

Mimochodem, příště hodlá prezident vyrazit na sjezd komunistický, což také zatím žádná hlava státu v polistopadových dějinách ještě neudělala. Ale třeba chce Miloš Zeman ve svém věku vzpomenout na mládí s rudou knížkou. 

Zpátky k vládě. Premiér v demisi si na Facebooku postěžoval, má ho trápí stres, má zdravotní obtíže, vysoký tlak, migrény a praskla mu žilka v oku, protože jeho hnutí ANO je na vládnutí samo a nikdo mu nechce pomoci. A vzhledem k někdejšímu slavnému výroku „ANO jsem já“ se dá oprávněně předpokládat, že je na to vládnutí samotinký sám Babiš.  

Ministr vnitra v demisi odvolal šéfa České pošty Martina Elkána - Foto: Filip Jandourek

Ministr vnitra v demisi odvolal šéfa České pošty Martina ElkánaFoto: Filip Jandourek

Škoda, že se nikde nepoučil, že být předseda vlády vyžaduje manažerské dovednosti, a mezi těmi je na čelném místě delegování práce a zodpovědnosti na podřízené. Pokud se tato zásada nedodržuje, může následovat krok „premiér v kolapsu“ a to je ještě jiná kategorie, než „premiér v demisi“. A Babišova slova z tohoto týdne, že bude jediným kandidátem na premiéra „až do smrti“, pak nechtěně nabývají hrozivého významu. 

Přitom kabinet v demisi se zatím prezentuje hlavně tím, jak čistí a čistí, jako by soutěžil v poháru o čističe tisíciletí, což, přiznejme si, v normální parlamentní demokracii rozhodně úkolem vlády v demisi není. Andrej Babiš oznámil, že jeho hnutí v příštích měsících nikoho nepustí k rozhodování o obsazování vysokých kontrolních postů ve státem řízených podnicích.  

A nezůstává jen u toho. Tento týden přišla řada třeba na šéfa České pošty, toho ministr vnitra v demisi Metnar odvolal, protože u něj prý nenašel „smysluplnou vizi fungování tohoto podniku“. A to by člověk řekl, že smysluplnou vizí fungování pošty je přijímat a doručovat. 

Petr Schwarz: Ať nám v mrazivých dnech není někdy až moc horko - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Ať nám v mrazivých dnech není někdy až moc horkoFoto: Khalil Baalbaki

Už na počátku měsíce v tichosti dostala nového šéfa i Horská služba. Její zřizovatel, ministerstvo pro místní rozvoj, na tento post dosadilo stavaře Hadáčka, který na rozdíl od svých předchůdců - kam paměť sahá - nemá žádné zkušenosti s Horskou službou, ale zato si ostruhy vydobyl v kancelářích a ve stavebnictví. Jeho nejdůležitější dohledatelnou stopou je působení ve Státním fondu rozvoje bydlení.  

Návštěvníci našich hor mohou jen doufat, že novou smysluplnou vizí Horské služby se nestane místo záchrany turistů a lyžařů v nesnázích rozdávání návodů, jak si zařídit bydlení v lavině. Ať nám v mrazivých dnech není někdy naopak moc horko, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace