Týden očima Petra Schwarze: Lev v bikinách

Z mnoha příspěvků na internetu to vypadá, že pokud se důsledně nezakážou burkiny, budeme brzy všichni muset přestoupit na islám, píše Petr Schwarz - Foto: Public Domain

Z mnoha příspěvků na internetu to vypadá, že pokud se důsledně nezakážou burkiny, budeme brzy všichni muset přestoupit na islám, píše Petr SchwarzFoto: Public Domain

Poslední schůze Poslanecké sněmovny před parlamentními prázdninami ukázala, že vládní strany už nějaká koalice nezajímá a jedna každá z nich se zabývá jen tím, jak těm ostatním sebrat nějaké voliče. A to premiér Sobotka ještě v úterý deklaroval, že třeba takový karierní řád pro učitele je pro jeho vládní koalici prioritou a že mu to partneři z ostatních stran potvrdili.

No, možná potvrdili, ale pak celý milý kariérní řád nechali spadnout pod stůl, takže veškeré debaty o tom, jestli vůbec k něčemu takový řád bude, ztratily smysl. Stejně pod stolem skončil nový dlouho připravovaný památkový zákon, koneckonců jeho schválení by také žádné hlasy nikomu nepřineslo.  

Český lev v bikinách 

„Obnovitelné zdroje budou o budoucna tak výhodné, že Spojené státy požadavky Pařížské dohody splní. “
Petr Schwarz

Mnohem více, než nějaká péče o památky, rozvášnilo mnoho našich spoluobčanů, že v některých akvaparcích dovolují koupat se v burkinách, což jsou sice plavky a nejsou s nimi hygienické obtíže, ale přesto v nich někteří vidí přímo útok na srdce naší české identity.  

Z mnoha příspěvků na internetu to vypadá, že pokud se důsledně nezakážou burkiny, budeme brzy všichni muset přestoupit na islám a ztratíme své české svobody. Ano, nejlepší cestou pro zachování národní identity tak asi bude přijmout zákon, jak nejvíce mohou plavky zahalovat tělo. Ať žije český lev v bikinách! 

Výhodné klima 

Francie oslavila ve velkém stylu výročí dobytí Bastily a přijel se na to podívat i americký prezident Trump. A přestože nedávno za Spojené státy odstoupil od Pařížské dohod o klimatu, nyní svému francouzskému protějšku Macronovi nadhodil, že se ohledně této dohody může ještě leccos stát a teprve se uvidí. 

Přestože Trump nedávno za Spojené státy odstoupil od Pařížské dohod o klimatu, nyní svému francouzskému protějšku Macronovi nadhodil, že se ohledně této dohody může ještě leccos stát, píše Schwarz - Foto: Khalil Baalbaki

Přestože Trump nedávno za Spojené státy odstoupil od Pařížské dohod o klimatu, nyní svému francouzskému protějšku Macronovi nadhodil, že se ohledně této dohody může ještě leccos stát, píše SchwarzFoto: Khalil Baalbaki

Ono se totiž podle tento týden zveřejněné analýzy přední banky Morgan Stanley už vidí, že obnovitelné zdroje budou o budoucna tak výhodné, že Spojené státy požadavky Pařížské dohody splní a dokonce překročí tak či onak. Takže odstoupení od této dohody je takovým plivnutím proti větru.  

Nejhorší nápad 

Po své minulé návštěvě v Evropě a prvním osobním setkáním s kremelským vládcem Putinem zaujal Trump úžasným nápadem, že by společně s Ruskem vytvořil společné centrum, které by zajišťovalo kybernetickou bezpečnost a bojovalo proti hackerům, čímž by se prý do budoucna zamezilo i ruskému kybernetickému vměšování do amerických voleb. 

Nápad to byl tak třeskutý, že ho nemohli pochopit ani Trumpovi spolustraníci. „Není to nejhloupější nápad, jaký jsem kdy slyšel, ale je pěkně blízko,“ vyslovil se například republikánský senátor Graham. Těžko říci, zda to pochopil i americký prezident, každopádně svůj návrh zase stáhl. 

Smrt sovětské zpěvačky 

Zemřel nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po, kterého čínské úřady ani smrtelně nemocného přes výzvy z celého světa nenechaly léčit v zahraničí, pouze ho z vězení, kde strávil devět let, přesunuly do policií hlídaného nemocničního pokoje. Liou seděl v kriminále za spoluautorství Charty 08 požadující občanské svobody a demokratizaci v Číně a inspirované naší Chartou 77.  

Pražský hrad zareagoval věren své úrovni – smrti čínského disidenta nevěnoval jediného slova, zato se ve stejný den prezidentova ústa Ovčáček rozesmutnil nad smrtí sovětské zpěvačky pionýrské hymny, kterou, jak napsal, zpívaly statisíce Čechoslováků. Ať radši vzpomínáme na jiné věci, než na radostné písně totalitní nadvlády, přeje posluchačům a čtenářům českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace