Týden očima Petra Schwarze: Máme novou vládu a možná i mimozemšťany v dohledu

Česká republika má novou vládu - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Česká republika má novou vláduFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Česká republika má novou vládu, prezident republiky jmenoval kabinet premiéra Babiše. S jeho programovým prohlášením se budeme moci seznámit až 10. ledna.

Teď víme jen to, kdo má ministerské posty (to se ostatně rozkecalo už dávno) a také to, že není jasné, jak chce pro novou vládu její předseda získat důvěru sněmovny - a zda se o to hodlá u ostatních sněmovních vůbec nějak pokoušet. Což není mnoho.  

Nebo naopak je, hlasovací domluva s KSČM a Okamurovou SPD při ustavování sněmovny totiž Babišovi fungovala jak hodinky, byť právě o Okamurovi doposud tvrdil, že je nebezpečný populista a loutka kmotrů, a s KSČM zas nenašel programové průniky. Jenže s šéfy jiných sněmovních stran si aspoň zatím ani nedomluvil termín schůzky, což je docela základní předpoklad pro nějaké vyjednávání.  

Závěr týdne strávil nový premiér v Bruselu na summitu šéfů států a vlád Evropské unie. Nejdůležitějším bodem jednání byla reforma unijní azylové a migrační politiky, o které asi nikdo nepochybuje, že zásadní změnu potřebuje. 

Závěr týdne strávil nový premiér v Bruselu na summitu šéfů států a vlád Evropské unie - Foto:  ČTK, Jakub Dospiva

Závěr týdne strávil nový premiér v Bruselu na summitu šéfů států a vlád Evropské unieFoto:  ČTK, Jakub Dospiva

Jenže zatímco většina evropských zemí zdůrazňuje hlavně vzájemnou solidaritu vyjádřenou tím, že by pečovat o migranty, kteří se už dostali do Evropy, neměly jen hraniční země (ve kterých se uprchlíci vyloďují), ale měly by s touto péčí pomoci i ostatní země (které mají to štěstí, že nejsou na pobřeží a tudíž se do nich azylanti přímo nedostanou), pro velkou část postkomunistických zemí unie je taková solidarita zásahem do jejich práva určit si, kdo u nich bude a nebude žít. Což je rozpor vskutku kulturní.  

Ať nepodléháme planým nadějím 

Kvóty na uprchlíky nejsou populární nikde kromě Itálie a Řecka, které právě největší nápor uprchlíků schytávají, ale většina Evropy uznává, že by v tom samy tyto země samy zůstávat neměly. V Česku jsou podle nejnovějšího průzkumu CVVM proti kvótám čtyři pětiny obyvatel, Babišův nekompromisní bruselský postoj „přes naprosté odmítnutí kvót nejede vlak“ tak u nás jistě získá obecný potlesk. 

Zatímco byl premiér Babiš v Bruselu, Ústavní soud posvětil jeho nejdůležitější projekt z doby, kdy byl ještě pouhým vicepremiérem a ministrem financí v Sobotkově vládě - elektronickou evidenci tržeb. Ústavní soud ale zároveň přinejmenším odložil třetí a čtvrtou fázi EET, která se měla spustit příští rok. 

Premiérka Mayová přijela do Bruselu na schválení prvního kola brexitových vyjednávání - Foto:  ČTK/AP,  Olivier Matthys

Premiérka Mayová přijela do Bruselu na schválení prvního kola brexitových vyjednáváníFoto:  ČTK/AP, Olivier Matthys

Jednání mezi Bruselem a Londýnem ohledně brexitu se, zdá se, konečně trochu pohnula z místa. Britské premiérce Mayové ovšem přibyly další starosti – to, jak vyjedná podobu brexitu už britští poslanci nechtějí nechat jen na její vládě, konečnou podobu brexitu bude muset schválit parlament. A to vláda premiérky Mayové důvěru parlamentu má. 

Americký prezident Trump dostal po velkých úspěších na domácí politické scéně v minulých týdnech výstražnou facku. V Alabamě, státu, kde republikáni měli už řadu let volební úspěchy jasnější než tisíc sluncí, zvítězil v ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu demokratický kandidát. Poprvé po čtvrtstoletí a navzdory Trumpově osobní podpoře kandidáta republikánského. 

Petr Schwarz: Ať nepodléháme planým nadějím či obavám - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Ať nepodléháme planým nadějím či obavámFoto: Khalil Baalbaki

Havajské slovo Oumuamua neboli „Posel“ se stalo v posledních dnech velice populární po celém světě. Toto jméno totiž dostalo vesmírné těleso doutníkového tvaru pohybující se nyní Sluneční soustavou a pocházející téměř jistě jako první takto pozorované ze vzdáleného vesmíru. Je tak neobvyklé, že i někteří seriózní vědci nevyloučili, že by se mohlo jednat o mimozemskou kosmickou loď. 

Důležité je ale ono slovo „nevyloučili“ - to ještě neznamená, že je to pravděpodobné. Ať nepodléháme planým nadějím či obavám, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace