Týden očima Petra Schwarze: Někdo potřebuje rychlost, někdo kolečko

Předseda Evropské rady Tusk předložil návrh, jak by brexit mohl vypadat - Foto:  ČTK/AP, Olivier Matthys

Předseda Evropské rady Tusk předložil návrh, jak by brexit mohl vypadatFoto:  ČTK/AP, Olivier Matthys

Velká Británie ve středu oficiálně zahájila proces odchodu z Evropské unie. Dva dny nato představil předseda Evropské rady Tusk návrh, jak by tento proces mohl vypadat.

Podle jeho představy, kterou nyní musí členské země unie odsouhlasit, by jednoduše řečeno, měli napřed Britové z unie odejít a teprve potom se dá jednat o nějaké obchodní dohodě, což tak úplně představa Londýna nebyla.  

Skotský parlament dal najevo, že tato část Spojeného království s odchodem z EU zrovna srozuměná není, a odsouhlasil vypsání nového referenda o nezávislosti, které by se podle jeho názoru mělo konat ještě před ukončením brexitu, což ale Londýn jednoznačně odmítl. 

Priorita Evropská unie 

Petr Schwarz: Ať víme, co se kolem nás děje - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Ať víme, co se kolem nás dějeFoto: Khalil Baalbaki

Vrcholní představitelé zbylých 27 států unie se sešli v italské metropoli, aby oslavili 60. výročí podpisu Římských smluv, základního dokumentu evropské integrace. 

Hlavním bodem jejich debaty byl koncept takzvané vícerychlostní Evropy, tedy myšlenky, že by se země především eurozóny integrovaly rychleji než země ostatní, což se velice líbí třeba Berlínu, Paříži, Madridu nebo zemím Beneluxu, zato se to nelíbí většině zemí střední a východní Evropy včetně České republiky, které se celkem oprávněně bojí, že v takovém případě by přišly o dost výhod členství v unii včetně možnosti se podílet na mnohých rozhodnutích, ocitly by se tak na okraji a tudíž chtějí, aby se Evropa obecně dále integrovala pomaleji nebo vůbec.  

Nakonec se dohodlo, že sice různá rychlost integrace bude pro členské země možná, ale nebude to znamenat, že by se ty pomalejší nemohly ještě připojit k těm rychlejším. Je i otázkou, co to bude znamenat pro spolupráci Visegrádské čtyřky, slovenský premiér Fico, jehož země jako jediná v regionu už Euro zavedla, dal najevo, že EU je pro Bratislavu prioritou, kterou kvůli jednotě Visegrádu nehodlá ohrožovat. 

Trumpova podpora 35 procent 

Trumpa kladně hodnotí jen 35 procent Američanů, tak špatně na tom krátce po svém nástupu nebyl ještě žádný jeho předchůdce - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Trumpa kladně hodnotí jen 35 procent Američanů, tak špatně na tom krátce po svém nástupu nebyl ještě žádný jeho předchůdceFoto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Bývalý předseda Akademie věd Drahoš oznámil, že hodlá kandidovat na českého prezidenta. Americký prezident Trump zrušil dekretem část ekologických opatření svého předchůdce Obamy, konkrétně omezení emisí skleníkových plynů z elektráren či těžby uhlí. Učinil tak po debaklu v Kongresu v závěru minulého týdne, kdy musel stáhnout návrh na zrušení takzvané Obamacare, když nezískal z různých důvodů podporu ani všech svých republikánů. 

Podle průzkumu renomovaného Gallupova ústavu Trumpa nyní kladně hodnotí jen 35 procent Američanů, tak špatně na tom krátce po svém nástupu nebyl ještě žádný jeho předchůdce a třeba právě Obama na podobné číslo nespadl nikdy během svého osmiletého působení v Bílém domě. U svých příznivců ale Trump neztrácí, naopak. 

V Moskvě demonstrace proti korupci 

Salvador jako první země na světě zakázal z ekologických důvodů na celém svém území těžbu kovů. Irácké jednotky zastavily ofenzívu proti Islámskému státu v Mosulu poté, co se ukázalo, že nálety letadel koaličních sil vedených Spojenými státy zabily před čtrnácti dny v tomto městě na dvě stovky civilistů. 

V Moskvě demonstrovalo proti korupci podle ruských oficiálních údajů 8 tisíc lidí - Foto:  ČTK/AP, Dmitry Lovetsky

V Moskvě demonstrovalo proti korupci podle ruských oficiálních údajů 8 tisíc lidíFoto:  ČTK/AP, Dmitry Lovetsky

V Moskvě demonstrovalo proti korupci podle ruských oficiálních údajů 8 tisíc lidí, podle novinářů nestátních médií jich bylo několik desítek tisíc. Demonstrovalo se i v dalších městech a zadrženy byly stovky demonstrantů včetně opozičního lídra Navalného. 

Právě Navalnyj demonstrace vyvolal článkem na svém blogu ve kterém tvrdí, že ruský premiér Medveděv si ve své funkci přišel na pohádkové bohatství. Ruský prezident Putin odmítl výzvy západních zemí včetně Česka k propuštění zadržených, podobné demonstrace podle jeho prohlášení vedly ke krveprolití v arabských zemích a chaosu na Ukrajině. 

Ať víme, co se kolem nás děje 

Z muzea v Berlíně neznámí zloději ukradli sto kilogramů těžkou zlatou minci za bratru sto milionů korun, dost překvapivě jim k tomu stačilo kolečko a silné svaly, moc jiných obtíží překonávat nemuseli. 

Deset soutěžících britské reality show strávilo rok v divočině odříznuto od civilizace, takže třeba neměli ani tušení, že jejich země mezitím odchází z Evropské unie. Drobnou chybičkou bylo, že jim nikdo neřekl, že pro nezájem diváků se tato show už více než půl roku nevysílá. Ať my aspoň víme, co se kolem nás děje, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace