Týden očima Petra Schwarze: Ocitáme se v éře hovězí politiky?

Petr Schwarz: Ať nám nechybí statečnost - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Ať nám nechybí statečnostFoto: Khalil Baalbaki

„Budeme vám posílat 15 tisíc uprchlíků měsíčně,“ pohrozil v závěru týdne Evropské unii turecký ministr vnitra Soylu. Dále tak vyhrotil spor, který se rozpoutal kvůli tomu, že zejména Nizozemsko, Německo a také Rakousko zakázaly na svém území mítinky tureckých politiků.

Ti chtěli mezi svými krajany žijícími v těchto zemích a majícími dvojí občanství získávat hlasy před referendem, jenž by mělo do rukou už tak dost autokratického tureckého prezidenta Erdogana soustředit ještě větší moc. 

Nizozemsko poté, co Ankara nehodlala pochopit, že její agitující politici nejsou v zemi tulipánů vítáni, jednomu tureckému ministrovi zakázalo přistát, a ministryni, která se do země pokradmu dopravila autem, eskortovalo zpátky na hranice, což u Erdogana vyvolalo docela běsnou reakci - Nizozemsko i Německo označil za fašisty a nacisty, hrozil odvetou, poněkud nesmyslně požadoval mezinárodní sankce a nezastavil se ani před tím, že Nizozemce obvinil z viny na masakru ve Srebrenici. 

Ankara nehodlá pochopit, že její agitující politici nejsou v zemi tulipánů vítáni - Foto:  ČTK/AP,  Emrah Gurel

Ankara nehodlá pochopit, že její agitující politici nejsou v zemi tulipánů vítániFoto:  ČTK/AP, Emrah Gurel

Ankara rovněž omezila spolupráci s NATO, a aby roztržku ještě přikrmila, hodlá prý od Ruska a za mnohamiliardovou ruskou půjčku koupit ruské raketové systémy. Turecká zloba se nezastavila ani před holštýnským plemenem krav vyšlechtěným v Nizozemí, prý už v Turecku tento skot nemá místo, a pokud ho Holanďané nebudou chtít zpátky, půjdou krávy na porážku. Světové dějiny už znají různé pojmy označující různé druhy politiky, možná teď přijde na řadu pojem politika hovězí. 

Odluka Skotska od Velké Británie? 

Nizozemsko ale žilo především parlamentními volbami, jejichž výsledky byly napjatě očekávány v celé Evropě. Nedávný favorit, protiimigrantský populista Wilders požadující odchod země z Evropské unie, výrazně prohrál s liberály vedoucími už současnou vládu a měl co dělat, aby před dalšími stranami udržel aspoň druhé místo. 

To v britském parlamentu padly poslední překážky odstartování brexitu a příslušný zákon podepsala královna, což skotskou premiérku Sturgeonovou vedlo k dalšímu požadavku na pro změnu brzké opakovaní referenda o odluce Skotska od Velké Británie. 

Komedie korunových dluhopisů 

Současný ministr financí Babiš, o jehož nákup korunových dluhopisů vlastní firmy ve skutečnosti jde, pořád tvrdí, že už vše vysvětlil - Foto:  koláž Český rozhlas

Současný ministr financí Babiš, o jehož nákup korunových dluhopisů vlastní firmy ve skutečnosti jde, pořád tvrdí, že už vše vysvětlilFoto:  koláž Český rozhlas

Na české politické scéně se pomalu mění v komedii takzvaná kauza korunových dluhopisů. Poslanecká sněmovna projednávala na návrh šéfa TOP09 Kalouska bod nazvaný „daňové podvody ministra financí“, což je velice zvláštní vzhledem k tomu, že žádný daňový podvod žádného ministra financí včetně těch bývalých i Kalouska samotného nebyl zatím jakkoli prokázán. 

Jenže ten současný ministr financí Babiš, o jehož nákup korunových dluhopisů vlastní firmy tu ve skutečnosti jde, zase sice pořád tvrdí, že už vše vysvětlil, ale v jeho vysvětleních se pokaždé objeví další a další nesrovnalosti. Šéf Generálního finančního ředitelství Janeček, po kterém poslanci chtěli, aby oznámil, jak se jeho úřad na otázku korunových dluhopisů dívá, to odmítá udělat a zákonodárcům jen vzkázal, že ho nemají co úkolovat. Jeho šéfem je, kdo jiný, než ministr financí. 

Ať nám nechybí statečnost 

Americký prezident Trump narazil i s druhou verzí svého protiimigračního dekretu, jeho platnost pozastavil havajský federální soud kvůli náboženské diskriminaci. V etiopské metropoli Addis Abebě zabil sesuv odpadků ze skládky přes sto lidí. 

Čtyřletá holčička dokázala na Sibiři zachránit sebe i svého slepého dědečka čekajícího na pomoc poté, co sama prošla ve více než třicetistupňovém mrazu osm kilometrů divočinou závějemi, které jí občas sahaly až po ramena. Ať ani nám nechybí statečnost, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace