Týden očima Petra Schwarze: Volíme prezidenta. A na Sahaře padá sníh

Volíme hlavu státu na příštích pět let - Foto:  ČTK, Dalibor Glück

Volíme hlavu státu na příštích pět letFoto:  ČTK, Dalibor Glück

Volíme hlavu státu na příštích pět let, volební místnosti budou ještě do dvou hodin odpoledne otevřené, takže pokud jste tam ještě nebyli, máte pořád šanci se vyjádřit, koho byste na Hradě rádi viděli.

Poslanecká sněmovna měla tento týden hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše, jenže hlasování bylo nakonec odloženo na týden příští. Ale: „Je jasné, že nám tu důvěru nedají, je to takové divadlo,“ komentoval odklad sám premiér. 

Jenže divadlem je spíše to, že o důvěru žádá vláda disponující podporou poslanců zastupujících pouze 29 procent voličů. Parlamentní demokracie ale není o pořadí ve volbách, ale o tom, jak získat důvěru sněmovních zástupců většiny voličů, což bohužel zřejmě hnutí ANO uniklo. 

Hlasování o důvěře vládě bylo odloženo proto, že mandátový a imunitní výbor rovněž odložil rozhodnutí, zda poslancům doporučí či nedoporučí vydat premiéra Babiše a jeho pravou ruku Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Server Aktuálně zveřejnil zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF, která hovoří v souvislosti s dotací na Čapí hnízdo o podezření z podvodu.  

Poslanecká sněmovna měla tento týden hlasovat o důvěře vládě premiéra Babiše - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Poslanecká sněmovna měla tento týden hlasovat o důvěře vládě premiéra BabišeFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

S pozoruhodným výrokem přišla politička hnutí ANO Jana Mayerová, která žádost o dotaci na Čapí hnízdo připravovala – pohrozila, že pokud se pochybení prokáže, čemuž ona nevěří, otevře se prý Pandořina skříňka.  

Jinými slovy, jestli se opravdu prokáže, že dotace pro Čapí hnízdo byla získána podvodem, mohlo by se také ukázat, že byly podvodem získány i jiné dotace. Už aby to bylo. Nebylo právě zamezení plýtvání veřejnými penězi jedním z leitmotivů právě hnutí ANO? 

Dobré zprávy do příštích dnů 

Česká národní banka ohlásila za minulý rok ztrátu čtvrt bilionu korun. Bulharsko oznámilo další kroky, které mají zemi přiblížit brzkému přijetí eura, takže možná budeme v dohledné době na ještě větší periferii Evropy, než jsme si schopni v současnosti připustit. V Polské vládě byli vyměněni tři klíčoví ministři, které spojovaly ostré spory s vedením Evropské unie. 

Po šedesátiletém zákazu se bude smět na Srí Lance prodávat alkohol i ženám. Na alžírské Sahaře napadl již třetí rok po sobě sníh, takže kdo chcete věřit, že žádné změny klimatu nezažíváme, věřte dál.  

Petr Schwarz: Odborné či dokonce veřejné diskuse jsou zřejmě pro rozhodování této vlády odborníků nežádoucí - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Schwarz: Odborné či dokonce veřejné diskuse jsou zřejmě pro rozhodování této vlády odborníků nežádoucíFoto: Khalil Baalbaki

V rovněž zasněženém ruském městě Apatity za polárním kruhem vjel místní občan s obrněným pásovým transportérem do výlohy samoobsluhy, aby tam ukradl láhev vína, nemohl se totiž dočkat hodiny, kdy by mu chlast mohli prodat.  

Zajímavé je, že obrněnec kradl v autoškole, byť spadající pod místní variantu našeho někdejšího Svazarmu – přestože je známé, že ruské silnice jsou jen pro řidiče silných nervů, je přece jen pozoruhodné, v čem se tam zřejmě také učí jezdit. 

To český ministr dopravy Ťok chce bezpečnost na našich silnicích posílit tím, že zásadně přitvrdí postihy v bodovém systému a zvýší pokuty. Svěřil se s tím deníku Právo a zároveň vysvětlil, a to stojí za citaci, že „v programovém prohlášení vlády jsme se však o tom teď nezmínili, abychom předčasně neaktivizovali odbornou veřejnost i politiky a nedošlo k záplavě připomínek.“  

Co k tomu říci – odborné či dokonce veřejné diskuse jsou zřejmě pro rozhodování této vlády odborníků nežádoucí. Dostatek informací a také samé dobré zprávy přeje do příštích dnů posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz. 

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace