Týden očima Petra Schwarze: Zprávy z divočiny

Donald Trump má podle Petra Schwarze čím dál větší problémy - Foto: flickr.com   , Gage Skidmore,  CC BY-SA 2.0

Donald Trump má podle Petra Schwarze čím dál větší problémyFoto: flickr.com , Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

Americký prezident Trump má čím dál větší problémy. Vyšetřování takzvané ruské stopy při ovlivňování amerických voleb mu dělá starosti a na světlo přitom vycházejí stále nové skutečnosti, které ty starosti nejenže nesmazávají, ale naopak prohlubují.

Ukázalo se třeba, že vládce Bílého domu osobně svému synovi Donaldovi mladšímu nadiktoval prohlášení k juniorovým stykům s Rusy během předvolební kampaně. Navíc turbulence v Trumpově týmu nabírají stále na otáčkách, tento týden se po pouhých deseti dnech pakoval nový šéf komunikace amerického prezidenta, když se předtím dostal do ostrého sporu s, nyní už také bývalým, personálním šéfem Bílého domu. 

Podle agentury Reuters by tedy Trump aspoň byl rád za vítěze v Afghánistánu, který americká armáda neúspěšně pacifikuje už šestnáct let, a proto navrhl šéfům Pentagonu vyměnit velitele tamních amerických vojsk. Mimochodem, ani Britům, ani Sovětům se pacifikovat Afghánistán nepodařilo – a to tomu věnovali ještě více úsilí a životů svých vojáků.  

Přirozený výběr 

V třinecké části Guty v noci na středu shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století - Foto: Petr Sznapka

V třinecké části Guty v noci na středu shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. stoletíFoto: Petr Sznapka

V Třinci shořel na troud staletí starý dřevěný kostelík nevyčíslitelné hodnoty, místní chlouba. Podle policie ho zapálili tři muži, jeden z nich ještě nezletilý. Co je k něčemu takovému vedlo, zatím není známo. 

Chlapíka v Moravské Třebové po desáté večer partička mladých, která dělala hluk z automobilů, natolik rušila, že jim to šel vytmavit s legálně drženou puškou a jedním a čtvrt promile v krvi. Ticho požadoval pomocí varovného výstřelu a po vložení dalšího náboje do hlavně si ho vskutku zjednal. Před policií pak dvě hodiny dělal zavřený doma mrtvého brouka. Vzhledem k tomu, že je prý pro strážce zákona známou firmou, na zásah si radši vyžádali posily. 

Známá firma, které se policie bojí, ale která má legálně zbraň a vyhrožuje jí. Opravdu je tohle budoucnost České republiky? Opravdu takto vypadá ten nový vzorový občan, který bude bránit svou vlast a svůj noční klid? Fakt má být právo na zbraň v ústavě? Zavedeme také do ústavy přirozený výběr nikoli podle Darwina, ale podle rychlosti palby a šíře ramen? A jsme ještě v Evropě, nebo už migrujeme na Divoký západ či Divoký východ? 

Autor komentáře Petr Schwarz - Foto: Khalil Baalbaki

Autor komentáře Petr SchwarzFoto: Khalil Baalbaki

Horolezecká událost roku 

V severočeské Kadani se vydala na cestu vlaková souprava, ale bez cestujících a hlavně bez kohokoli, kdo by jí řídil. Dojela šest kilometrů do vedlejší stanice. Na Berounsku se vydal v traktoru pomoci na pole čtyřiaosmdesátiletý senior, ve vedru zřejmě ztratil orientaci a policie ho našla i s traktorem až před půlnocí a osmdesát kilometrů daleko. 

O zřejmě největší letošní světovou horolezeckou událost se postarali v Himalájích Češi Marek Holeček a Zdeněk Hák prvovýstupem jihozápadní stěnou na osmitisícový Gašerbrum I, tedy v místním jazyce Krásnou horu, v angličtině známou i jako Skrytý štít. Holeček se o tento výstup v minulých osmi letech čtyřikrát pokoušel neúspěšně, přinejmenším při dvou těchto pokusech mu šlo bezprostředně o život, při dalším zahynul tehdejší předseda českého horolezeckého svazu Hrubý. 

Mnoho sil a odvahy k nalezení cest, zvláště těch vzhůru, bez kolejí a bez ztráty směru, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.  

Autor:  Petr Schwarz
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace