Zdeněk Velíšek: Jaký průlom přinesl evropsko-africký summit?

Zdeněk Velíšek: Ve většině afrických zemí nemá práci ani vzdělání víc než 30 procent lidí mladších 25 let - Foto: Radko Kubičko

Zdeněk Velíšek: Ve většině afrických zemí nemá práci ani vzdělání víc než 30 procent lidí mladších 25 letFoto: Radko Kubičko

Předem ohlášeným tématem dvoudenního summitu Evropské unie s Africkou unií byly investice do africké mládeže, téma, které se stalo životně důležitým nejen pro Afriku ale i pro Evropu hledající, snad zatím s předstihem, účinnou a přitom nenásilnou obranu před další masovou emigrací do Evropy.

Jak blízko k ní je, to evropským účastníkům summitu napověděl hned po příjezdu kontrast mezi výkladní skříní západoafrické ekonomické dynamiky, tedy centrem Abidjanu, a zbytkem města s všudypřítomnou chudinou, v níž převažovali mladí lidé a děti.  

Hned první dojem jim tedy potvrdil čísla, o kterých věděli, že se na ně oni sami, zástupci Evropy, dívají s mnohem většími obavami než vládcové Afriky, pro které ta čísla představují jen dlouholetou všední realitu. Víc než jim dělá vrásky evropským politikům fakt, že v převážné většině afrických zemí dnes nemá práci ani vzdělání víc než 30 procent lidí mladších 25 let, že zde počet lidí žijících z méně než jednoho eura na den stále roste a že nemajetné africké rodiny dokonce cítí úlevu, když se jejich synové vydají s nasazením života hledat obživu do Evropy. 

Abidjanské setkání Evropy s Afrikou - páté svého druhu - bylo tentokrát jednoznačně o tom, zda Evropa dokáže pomoci z bídy části Afričanů přímo v jejich zemích a snížit tak vlastním obyvatelům riziko další migrační krize. Což je ale finanční hlavolam v době, kdy podle Světové banky hrozí, že 70 procent dosavadních pracovních příležitostí zmizí v rozvojových zemích v důsledku rozmachu automatizace a robotizace. 

Abidjanské setkání Evropy s Afrikou, páté svého druhu - Foto:  ČTK/AP,  Geert Vanden Wijngaert

Abidjanské setkání Evropy s Afrikou, páté svého druhuFoto:  ČTK/AP, Geert Vanden Wijngaert

Jak skoncovat s prodejem migrantů do otroctví 

Jenže to jako by si připouštěly víc evropské než africké vlády. V africkém zemědělství velkovýroba, ovládaná ze zahraničí, vzala obživu venkovanům už v minulém století a vytěsnila z trhu jejich malovýrobu. Ponechala jim jen tu, která byla určena pro vlastní spotřebu. Jak zamezit perspektivě, že podobný osud postihne střední vrstvy a chudinu v afrických městech? 

Během pouhých dvou zasedacích dnů v Abidjanu na to nestihly delegace evropských vlád nalézt odpověď ani prostředky. Jednu a myslím, že logickou odpověď nabídl Emmanuel Macron. Ne sice africkým partnerům u jednacího stolu v Abidjanu, ale studentům v hlavním městě Burkiny Fasso, Ouagadougou, kam v předvečer summitu zajel přednést své obsáhlé poselství pro Afriku. 

Tady je z něho úryvek: "Položte si, prosím, otázku, zda ten počet sedmi, osmi i devíti dětí ve vašich rodinách, záležel někdy na vůli jejich matek? Na vůli žen. Chtěl bych si být jist, že i ve vašich zemích bude úsudek žen hrát roli v otázce tak důležité pro demografický vývoj, jako je počet členů afrických rodin. A že i ženy budou mít svobodnou volbu pokračovat ve vzdělání a získat zaměstnání a ne pouze povinnost vdát se třeba ve třinácti, čtrnácti letech." 

Logickou odpověď na summitu v Abidjanu nabídl Emmanuel Macron - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Logickou odpověď na summitu v Abidjanu nabídl Emmanuel MacronFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

K téhle, řekl bych, smysluplné výzvě Africe se už ale Francouz Macron ani žádný jiný Evropan na summitu v Abidjanu nedostal. Konference nečekaně skončila tím, že účastníci - a opět myslím, že víc ti evropští - hledali úporně způsob, jak skoncovat s prodejem migrantů do otroctví. Krom pašeráctví lidí se v Libyi rozmohlo i otrokářství. 

Euro-africký summit všeho nechal a jal se hledat cesty, jak okamžitě repatriovat do zemí původu běžence ohrožené ztrátou svobody a ochotné - to mě na celé věci také zaujalo - ochotné akceptovat dobrovolnou repatriaci. 

Autor:  Zdeněk Velíšek
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace