Zdeněk Velíšek: Zvolí si Francie prezidenta, který chce jinou Francii?

Zdeněk Velíšek: Francouzské volby prostě nelze nikde v Evropě, tedy ani u nás, sledovat jen pobaveně jako napínavý zápas o vedoucí roli v jedné západní demokracii - Foto: Radko Kubičko

Zdeněk Velíšek: Francouzské volby prostě nelze nikde v Evropě, tedy ani u nás, sledovat jen pobaveně jako napínavý zápas o vedoucí roli v jedné západní demokraciiFoto: Radko Kubičko

O francouzských prezidenských volbách slyším a čtu teď v evropských a zejména francouzských médiích, že ještě nikdy nebyly těsně před prvním kolem tak vyrovnané šance nikoli dvou, tří, ale čtyř kandidátů na postup do druhého kola, v kterém budou o dva týdny později Francouzi vybírat novou hlavu státu a s ní budoucí politickou orientaci své země.

Dodal bych k tomu, že nikdy také nebylo tak pravděpodobné jako v těchto volbách, že změnu, a třeba i radikální změnu, dosavadní francouzské politické orientace přinese vítězství kteréhokoli z těch čtyř adeptů. 

Čím víc se blíží první den D, tedy už příští neděle, tím větší důraz kladou ti čtyři na svůj odpor nebo aspoň své výhrady k současnému systému. Právě tím se pokoušeli v závěru kampaně přetahovat si navzájem voliče.  

Pro jistotu ty čtyři představím: Marine Le Penová, zosobňující už odedávna krajní pravici; na opačném krajním křídle politického spektra, tedy na krajní levici, Jean-Luc Mélenchon, který na sebe dokázal strhnout přízeň mnoha voličů zklamaných mnohem měkčí kritikou dosavadního systému u kandidáta tradiční socialistické levice Benoîta Hamona. 

Mélenchon sám socialistickou platformu opustil v roce 2008 - Foto:  ČTK/AP, Claude Paris

Mélenchon sám socialistickou platformu opustil v roce 2008Foto:  ČTK/AP, Claude Paris

Mélenchon sám socialistickou platformu opustil v roce 2008, založil stranu Levice a před prezidentskými volbami ještě hnutí Nepokořená Francie. Mélenchon si nezadá s Marine Le Penovou ani v hlásání antisystémových pozic, ani v antievropanství. 

Jací jsou Francouzi jako národ? 

Dalšími dvěma kandidáty s nadějí na postup do druhého kola jsou François Fillon, premiér v Sarkozyho vládě, dnes stojící v čele konvenční pravice, a Emmanuel Macron, odpadlík z Hollandovy socialistické vlády, dnes vůdce hnutí Na pochodu, které zcela nedávno sám založil a v jehož čele se vůči pravici a levici záměrně nevyhraňuje. 

Tito dva poslední nemohou v závěrečné fázi kampaně před prvním kolem jinak než usilovat o pozici hlavy státu rovněž pod hesly zavrhujícími dnešní francouzský politický systém. Mimochodem, ten systém, který chtějí první dva - Le Penová a Mélenchon - rozvrátit, druzí dva aspoň kardinálně změnit, žádný z těch čtyř nedefinuje.  

Marine Le Penová zosobňuje už odedávna krajní pravici - Foto:  ČTK/AP, Kamil Zihnioglu

Marine Le Penová zosobňuje už odedávna krajní praviciFoto:  ČTK/AP, Kamil Zihnioglu

Jsou prostě jen rezolutně proti tomu, co bylo dosud. O účinnosti téhle metody je přesvědčuje fakt, že na ta nejrazantnějí antisystémová hesla začíná dav pod tribunami odpovídat skandováním "Ať táhnou, ať táhnou!", které je neklamně adresováno dosavadní politické garnituře.  

To, co nejúspěšnější čtyři kandidáti - a zejména oba extremisté, Le Penová a Mélenchon - nabízejí, je ale schopné zavést Francii do slepé uličky a způsobit nedohledné škody Evropské unii. Snad jen s výjimkou proevropského Macrona usilují tito nadějní kandidáti na prezidentský úřad také o to, zbavit Francii i Evropu obranných reflexů vůči Putinovu Rusku. 

Francouzské volby prostě nelze nikde v Evropě, tedy ani u nás, sledovat jen pobaveně jako napínavý zápas o vedoucí roli v jedné západní demokracii. Spíš je na místě sledovat je se zatajeným dechem jako zápas právě o tu demokracii. První kolo ukazuje, jací politici se chtějí Francii postavit do čela, druhé ukáže, jací jsou Francouzi jako národ. 

Autor:  Zdeněk Velíšek
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace