Josif Brodskij – okamžitě mne povýšíte na majora!

Básník a překladatel Josif Brodskij v roce 1988, detail - Foto: Wikimedia Commons, Anefo / Croes, R.C., Dutch National Archives, Spaarnestad Photo, CC BY-SA 3.0 NL

Básník a překladatel Josif Brodskij v roce 1988, detailFoto: Wikimedia Commons, Anefo / Croes, R.C., Dutch National Archives, Spaarnestad Photo, CC BY-SA 3.0 NL

„Okamžitě mne povýšíte na majora!“ Tímto ironicky míněným požadavkem ukončil básník Josif Brodskij rozhovor s bezpečnostními orgány, ve kterém mu byla za donášení nabízena možnost legálně publikovat v SSSR.

Básník a překladatel Josif Brodskij se narodil 24. května 1940 v Leningradě (dnes opět Petrohrad). Jeho otec pracoval jako fotograf. 

 

Ruský básník, nositel Nobelovy ceny za literaturu, Josif Brodský. Jeho občanský i literární osud je pozoruhodný - byl to jeden z nejtalentovnějších ruských básníků 20. století - a současně patřil k těm nejméně přizpůsobivým. Připravil Jan Sedmidubský.

Vložit na svůj web

Jako dítě prožil s matkou leningradskou blokádu (otec bojoval na frontě), evakuováni byli až na jejím konci.  

Školní docházku ukončil v 15 letech a vystřídal řadu zaměstnání (pracoval mimo jiné v kotelně, na patologii, účastnil se geologických výprav). 

Básně začal psát zhruba ve svých 18 letech a kromě ojedinělých publikací ve sbornících a časopisech vycházely pouze v samizdatu. 

 

Josif Brodskij o vydávání knih v SSSR.

Vložit na svůj web

Byl sovětským režimem vězněn, internován v psychiatrické léčebně, pobýval ve vyhnanství na nucených pracích v severním Rusku. 

První dvě knihy básní mu vyšly v letech 1965 a 1970 ve Spojených státech.  

 

Josif Brodskij o emigraci.

Vložit na svůj web

V roce 1972 byl donucen opustit Sovětský svaz bez možnosti návratu.  

Usadil se ve Spojených státech, kde přednášel na několika univerzitách a psal kromě básní v ruštině také eseje v angličtině. 

 

Josif Brodskij o osudu básníka v cizině.

Vložit na svůj web

V roce 1987 obdržel Nobelovu cenu za literaturu, v témže roce začala jeho díla postupně vycházet v Sovětském svazu, on sám se však do Ruska (ani po rozpadu SSSR) nevrátil, a to ani krátkodobě.  

Poslední léta trávil zimu v italských Benátkách. Zemřel 25. ledna 1996. 

Z jeho díla vyšlo v češtině: Velká elegie (výbor básní, Paříž 1968), Stanice v poušti (výbor básní v časopise Světová literatura, Praha 1969), Konec krásné epochy (výbor básní, Praha 1997), Mramor (divadelní hra, Praha 1997), Jeden a půl pokoje (eseje a divadelní hry, Praha 1998), Vodoznaky: zrcadlení času (esej, Praha 2003), Římské elegie (cyklus básní, Česká Skalice 2004), Solomon Volkov: Rozhovory s Josifem Brodským (Příbram 2011). 

Pořad věnovaný Josifu Brodskému si kdykoli poslechněte nahoře v článku nebo v iRadiu. 

Básník a překladatel Josif Brodskij při učení na University of Michigan v roce 1973 - Foto: Wikimedia Commons, Michiganensian, Public domain

Autor:  Pavel Hlavatý
Pořad: Portréty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: čtvrtek 20:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 12. října  2017     AudioVideo  rubrika: Portréty

  Ernesto „Che“ Guevara – snílek se samopalem, který zemřel včas

  Věčný revolucionář Ernesto Guevara by letos v červnu oslavil 89. narozeniny. Mohl být mezi živými. Těžko by jej ale obklopovala aureola revolucionáře. Nejspíš by už byl dávno semlet byrokracií nejvyšších kubánských...

   
 • 5. října  2017     AudioVideo  rubrika: Portréty

  Miroslav Müller, šéf kultury od normalizace po přestavbu

  Přiblížit dobu, kdy se vše podstatné rozhodovalo ve vedení komunistické strany a vláda měla jen dekorativní funkci, je s postupujícími léty složité. Ilustruje to příběh člověka, který měl řadu let „pod palcem“ československou...

   
 • 28. září  2017     AudioVideo  rubrika: Portréty

  Ján Čarnogurský: Mít tak vlastní hvězdičku

  Výrazná postava polistopadové politiky Slovenska – a nejednoznačně přijímaná osobnost v Čechách a na Moravě. Ján Čarnogurský hovořil o samostatném Slovensku daleko dřív, než další slovenští politici. Vše si ale představoval...

   

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace