Vladimír Mečiar: Nechceme nezávislost, tlačí nás do ní Češi

Opravdu nechtěl Vladimír Mečiar nezávislé Slovensko? - Foto: Tomáš Novák

Opravdu nechtěl Vladimír Mečiar nezávislé Slovensko?Foto: Tomáš Novák

Nechceme nezávislý slovenský stát – do toho nás tlačí Češi, řekl počátkem července 1992 pro francouzské novináře tehdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar. Opravdu nechtěl nezávislé Slovensko?

Z podnikového právníka předsedou vlády 

Vladimír Mečiar se narodil v roce 1942 ve Zvolenu na středním Slovensku. Začátkem 70. let dálkově vystudoval právo na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Předtím se angažoval v Československém svazu mládeže a byl členem KSČ, stranu však musel v roce 1970 kvůli kritickým postojům opustit a pracoval jako podnikový právník.  

Do nejvyšších sfér slovenské politiky vynesl Mečiara pád komunistického režimu. Usedl do čela slovenského ministerstva vnitra, odkud se po prvních svobodných volbách v červnu 1990 přestěhoval do úřadu předsedy slovenské vlády. Šéfem kabinetu byl necelý rok, poté musel kvůli sporům ve vládním hnutí Veřejnost proti násilí odstoupit.  

Vladimír Mečiar a Václav Klaus hovoří v zahradě brněnské vily Tugendhat v roce 1992 - Foto: Igor Zehl,  ČTK

Aby si zajistil stabilnější mocenskou základnu, založil si vlastní stranu – Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Po volbách v červnu 1992, v nichž HZDS triumfovala se ziskem více než 37 procent hlasů, se její předseda stal premiérem podruhé. Z této pozice vedl za slovenskou stranu rozhovory, jejichž výsledkem byl rozpad federace. 

Slovenský stát s českou pojišťovnou 

Slovenské národní ambice Mečiar využíval od samého začátku své politické kariéry – a to často svérázným způsobem. Už v prosinci 1990 (v době, kdy se teprve jednalo, jaké budou kompetence vlád jednotlivých republik a jaké kompetence bude mít vláda federální) při návštěvě Prahy důvěrně informoval českého premiéra Petra Pitharta, že většina poslanců ve Slovenské národní radě je rozhodnuta v případě, že Federální shromáždění či Česká národní rada neschválí předem dohodnuté znění kompetenčního zákona, vyhlásit nadřazenost zákonů Slovenské národní rady nad zákony federálními, „čímž Československá republika skončí“.  

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar - Foto: Fotobanka Profimedia,  Borgis / Právo

Jak se ukázalo, Mečiar lhal – dohoda mezi slovenskými poslanci neexistovala. Byla to ale ukázka způsobu Mečiarova jednání. Slovenskou samostatnost Mečiar zpočátku skutečně nechtěl. Reálně se obával slabé slovenské ekonomiky a nereálně měl strach z „maďarské hrozby“.  

Prosazoval model ekonomicko-obranného společenství dvou států, České republiky a Slovenské republiky. Z české strany zazněl tehdy přiléhavý bonmot jednoho z představitelů ODS Miroslava Macka, že slovenská strana by chtěla slovenský stát s českou pojišťovnou. 

Dohodli se, že se nedohodnou 

Vladimír Mečiar a Petr Pithart u vily Tugendhat v roce 2017 - Foto: Tomáš Novák

Vladimír Mečiar a Petr Pithart u vily Tugendhat v roce 2017Foto: Tomáš Novák

Vyjednávání o budoucnosti společného státu se vleklo téměř dva roky. Hned po volbách v červnu 1992 bylo ale jasné, že nabere jiný směr. Předsedové vítězných stran Václav Klaus a Vladimír Mečiar se po volbách shodli, že jejich představy o budoucnosti společného státu jsou neslučitelné. 

V tiskové zprávě se pravilo: „ODS pokládá za jedinou rozumnou formu společného státu federaci s jedinou mezinárodně právní subjektivitou. HZDS za ni pokládá konfederaci s mezinárodně právní subjektivitou obou republik. ODS nepovažuje konfederaci s mezinárodně právní subjektivitou obou republik za společný stát, ale za svazek dvou samostatných států. Více než konfederaci dává ODS přednost samostatným státům, tedy ústavnímu rozdělení současného státu.“ 

Mečiar k tomu sice dodal, že „samostatný slovenský stát není programovým cílem HZDS“, nicméně cesta k rozpadu federace byla nastoupena. 

Jaký opravdu byl Vladimír Mečiar? 

Ve středu 26. srpna 1992 před půlnocí předstoupili Klaus s Mečiarem v brněnské vile Tugendhat před novináře a oznámili, že československý stát bude od 1. ledna 1993 minulostí.  

Vladimír Mečiar v roce 2017 - Foto: Tomáš Novák

Vladimír Mečiar v roce 2017Foto: Tomáš Novák

Ještě před zahájením schůzky spolu oba politici dvě a půl hodiny jednali pouze mezi čtyřma očima. Přesný obsah jejich rozhovoru zůstal utajen, každopádně vedl k odstranění některých rozporů a ke shodě nad harmonogramem zániku federace.  

Od ledna 1993 byl Mečiar v nově vzniklé Slovenské republice premiérem. Opakovaně se uchyloval ke krokům na hranici ústavnosti. Jeho autoritativní styl vládnutí se dočkal kritiky i od řady zahraničních organizací, ohrozil vstup Slovenska do euroatlantických struktur a uvrhl zemi do mezinárodní izolace.  

I jeho odpůrci se shodují, že šlo o charismatického, obratného politika, mistrně ovládajícího pravidla mocenské hry. Politických konkurentů se dokázal většinou zbavit. Ve vyostřených chvílích mu pomohly jeho přednosti – pohotovost, výborná paměť, komunikační obratnost a schopnost rychle reagovat. 

Názory Vladimíra Mečiara na vztahy Čechů a Slováků a především jeho skutečný podíl na rozpadu federace přiblíží posluchačům politolog a historik Lubomír Kopeček z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Autor:  David Hertl
Pořad: Portréty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: čtvrtek 20:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace