Partyzán přišel s ustřelenou rukou. Rodina mu pomohla a všichni skončili v koncentráku

Helena Steblová v září 2016 - Foto: Post Bellum

Helena Steblová v září 2016Foto: Post Bellum

Představte si: je válka. V noci vám kdosi zaklepe na okno. Sténá bolestí. V zakrvaveném šátku zavěšeném na krku si neznámý muž nese téměř ustřelenou ruku. Zoufale vás prosí, abyste mu pomohli.

Jenomže vy dobře víte, že když mu pomůžete, vystavíte nejen sebe, ale i své rodiče nebezpečí, ohrozíte je na životě. Za pomoc partyzánům byl trest smrti nebo koncentrační tábor.  

Helena Steblová s otcem Karlem a matkou Marií kolem roku 1940 - Foto: Post Bellum

Vyprávění paní Helenky Steblové zaznamenali lidé z neziskové organizace Post Bellum. Její příběh uložili do veřejně přístupné sbírky na internetu Paměť národa obsahující už tisíce příběhů. Pomozte této organizaci třeba tím, že vstoupíte do Klubu přátel Paměti národa a budete jim posílat trvalým příkazem každý měsíc drobnou částku určenou pro dokumentaci vzpomínek pamětníků. Můžete tak učinit zde.

Helenka Haltofová, dnes Steblová, partyzánovi Janu Hezckovi pomohla. Sehnala doktora a asistovala u operace. Ošetřeného odbojáře ukrývala 14 dní na půdě, než se zotavil a odešel do lesů. Udala je sousedka.  

Helenku, její pětačtyřicetiletou maminku a tatínka zatklo gestapo. Mučili je do doby, než Helenka vzala na sebe, že partyzány ukrývala, prala jim a spravovala oblečení. Rodiče nezachránila. Transportovali je do koncentračních táborů. Maminka s dcerou přežily. Tatínka už nikdy neviděly. Jeho spoluvězeň po válce dosvědčil, že Karel Haltof zemřel ranou do hlavy v táboře Sachsenhausen. 

Helena Steblová v roce 1946 - Foto: Post Bellum

Helena Steblová v roce 1946Foto: Post Bellum

Dvaadevadesátiletá paní Helenka má problémy s koleny, ale jinak je prý zdravá. Žije v Bystřici u Třince v chalupě po rodičích. Je to domek hezky a moderně dvojgeneračně zařízený.  

Přesto jí každý kout - půda, obývací pokoj, schůdky u dveří - připomínají dramatické chvíle jejího života.  

Tady operovala partyzána s ustřelenou rukou, ukrývala svého milého, také partyzána, nechala se ponižovat gestapáky, když prohledávaly její výkaly, tady se rozešla s Pavlem. 

O tom, proč pomáhala partyzánům, jak zvládala výslechy na gestapu, co nakonec přiznala, o tom, co jí zachránilo v koncentráku, a jak se stalo, že se vrátila tlustá.  

O tom všem vypráví další dokument z cyklu Příběhy 20. století, který si můžete poslechnout v neděli ve 20.05 na Plusu, po kliknutí na přehrávač přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchivu

Pořad: Příběhy 20. století  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: neděle 20:10; repríza na Radiožurnálu sobota 21:05  |  Délka pořadu: 51 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Radiofórum

Twitter

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace