Příběhy 20. století

Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo, nebo se na ně mělo zapomenout.

I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů. To slýcháváte ve znělce pořadu už od května 2006.

Dokumentární cyklu přináší skrze vzpomínky pamětníků nové pohledy na minulé století. Pořad vzniká ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum a dalšími institucemi, které budují sbírky vzpomínek. Pořad čerpá z rozsáhlé mezinárodní databáze Paměť národa, kterou v roce 2008 založily organizace Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů.

Dokumentární cyklus představuje válečné veterány, odbojáře, židovské pamětníky, kteří přežili holocaust, někdejší politické vězně komunismu, disidenty, ale i agenty a konfidenty Státní bezpečnosti, funkcionáře KSČ. Přináší i svědectví „obyčejných“ lidí, kteří byli svědky důležitých událostí minulého století.

V pořadu vždy oslovujeme posluchače, aby se připojili do Klubu přátel Paměti národa. Jeho členové dostávají pravidelné informace o jednotlivých pořadech, elektronický bulletin, jsou zváni na vernisáže, společenská setkání. Přijměte pozvání i Vy!

Post Bellum

Příběhy 20. století se staly impulsem k řadě projektů, které realizuje sdružení Post Bellum: Udílení cen Paměti národa (živý přenos ČT a ČRo), aplikace Paměť národa pro mobilní telefony, výstavy, divadlo, film, knihy, komiks atd.

Autoři:
Adam Drda a Mikuláš Kroupa

Každého, kdo může poskytnout zajímavé svědectví a vyprávět svůj životní příběh, prosíme, aby nám napsal na pribehy@rozhlas.cz nebo na adresu: ČRo Plus, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Historie pořadu:
Příběhy 20. století jsme začali vysílat 1. března 2013. Od 1. května 2006 do února 2012 jste je mohli poslouchat na vlnách Rádia Česka. K rozhlasovému cyklu byly doposud vydány tři knihy Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli a Ještě jsme ve válce.

Archiv pořadů najdete v iRádiu.

Spustit audio