Kubánský režim není zdaleka u konce s dechem, tvrdí chilský novinář

17. únor 2015

Ke zrušení více než půl stoletého embarga vyzval americký kongres prezident Barack Obama. Po šedesáti letech spolu začali americký a kubánský prezident mluvit.

Zruší Spojené státy obchodní sankce? Co udělá Raúl Castro s poměry na Kubě, až bude míč na jeho straně?

„Ukázalo se, že embargo nikdy nepomohlo k tomu, aby režim padl, takže je na místě, aby se s ním něco udělalo,“ uvedl v pořadu Pro a proti chilský novinář Carlos Gonzales

Podle něj už sankce nefungovaly tak, jako kdysi na začátku, především proto, že v posledních letech nepředstavovala Kuba pro Spojené státy vážnou hrozbu.

Důvodů pro oživení vzájemných vztahů a zrušení embarga je několik, a trvají mnohem déle, tvrdí novinář.

„Například existuje velká a velmi silná lobby ze strany amerických podnikatelů v zemědělství, kteří mají na Kubě obchodní zájmy, a strategie změny se řeší už od roku 2009.“


Gonzalez: „Kubánský režim ještě zdaleka není u konce s dechem. Strategie Castra a jeho spolupracovníků bude udržovat se u moci, jak jen to půjde, a získat čas. Fidel Castro potřeboval embargo a sankce jako propagandistický nástroj. Kubě se uvolňování embarga moc nehodí: režim potřebuje čas, a tohle všechno dělá, aby ho získal. Aby se stihl naučit žít ve fázi, kdy nikdo neví, co bude.“

Bývalý ministr Ivan Pilip, který byl v roce 2001 vězněn na Kubě, souhlasí a upozorňuje na původní, staré, revolucionářské struktury uvnitř kubánského mocenského aparátu.


Pilip: „Skutečně zásadní zlom na Kubě nastane tehdy, až generace bratrů Castrových a jejich spolubojovníků definitivně odejde ze scény, ať už z důvodů biologických, nebo jinak ztratí možnost ovládat zemi, a ukáže se, jaké je rozložení sil uvnitř komunistické strany.“

Jaké jsou tedy důvody ke změně na kubánské straně? „Raúl Castro se nemá o koho ve světě opřít. Rusko je oslabeno cenami ropy, embargem, svými válečnými dobrodružstvími na Ukrajině,“ vysvětlil bývalý ministr.

„Další významný spojenec kubánského způsobu vládnutí, Venezuela, je dnes v podstatě ekonomickém rozvalu,“ dodal Pilip.

Americké motivy odhadl znalec Kuby následovně: „Obama hledá aspoň nějaké pole, kde by mohl ve svém historickém úřadu dosáhnout nějakých úspěchů.“

„Státy s jihoamerickými imigranty jsou velmi důležité volebně, a Obama zkouší nějakým způsobem získat větší voličské procento hispánské populace na svou stranu,“ všímá si Ivan Pilip.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio