Bitcoin je typická spekulace, navíc podporuje světovou šedou ekonomiku, tvrdí ekonom

17. leden 2018

Za loňský rok přinesl bitcoin svým majitelům více než 1000% výnos. Skeptikové se ale domnívají, že jde jen o nafouklou bublinu, která brzy splaskne. Jaký osud čeká bitcoin a další kryptoměny? Jde o platidla budoucnosti, nebo je lepší je co nejrychleji prodat?

„Určitá složka poptávky je vytvářena očekáváním v růst bitcoinu. V současné době je tato spekulační složka poptávky poměrně velká,“ uznal v pořadu Pro a proti Jan Skalický z Liberálního institutu a spoluautor knihy Bitcoin, peníze budoucnosti.

Ten připomněl, že bitcoin prošel od roku 2010 několika fázemi bublin a prudkého růstu, které byly později korigovány. „Růst bitcoinu je ale postaven na fundamentálním základě, který tam prostě je.“

„Jde o technologii, která nám poprvé umožňuje decentralizovat monetární systém,“ dodal expert.


V bitcoinu vidím tržní ohodnocení technologie blockchain a toho, co nám přináší. Kryptoměny jsou bezprecedentní, nic takového tu zatím nebylo, mají nějaké unikátní vlastnosti a lidé si zkrátka těchto vlastností cení.Jan Skalický

To, že některé kryptoměny umožňují téměř anonymní transakce, nevidí Skalický jako problematické. „Já přece mohu dělat transakce, které z nějakého důvodu nechci, aby někdo viděl, ale to ještě neznamená, že se pohybuji mimo zákon.“

„Navíc bitcoin není až tak anonymní, protože i bitcoinové transakce jsou do určité míry dostopovatelné.“

Ekonom souhlasí, že obecně vlády chtějí monitorovat interakce mezi občany. „Je otázka, jak vlády přistoupí k tomu, že decentralizace dává uživateli možnost se této kontrole vyhnout.“

„Je klidně možné, že paradigma kryptoměn bude mít v dlouhodobém horizontu dopad na fungování státu. Ale připomněl bych, že už dnes máme anonymní prostředek pro platby, a tím je hotovost,“ upozornil Skalický.

Jan Traxler ze společnosti Finez Investment Management nepovažuje bitcoin za investici, ale za ryzí spekulaci. „Žádný bitcoin nevlastním, ani vlastnit nechci, protože ho považuji za jednu obrovskou bublinu.“

„Investice by měla být postavena na vytváření nějakých hodnot. Bitcoin je typická spekulace, kde lidé honí růst ceny. Nekupují ho proto, že by ho chtěli fakticky používat, ale protože doufají, že jeho cena stoupne.“


Platební styk projde v budoucnu velkou revolucí a blockchain se na ní bude asi podílet. Ale tím, že si koupíte bitcoin, si nekupujete autorské právo na blockchain, takže žádnou fundamentální hodnotu nevidím.Jan Traxler

Odborník nepopírá, že bitcoin je inovace. „Jako první přišel s technologií blockchain a odborníci se shodují, že tato technologie má budoucnost.“

„Také se ale obávám, že většina lidí, kteří dělají transakce v bitcoinech, chce něco tajit. Vidím za tím obrovský etický problém, protože kryptoměny pomáhají udržovat šedou, nebo spíš černou ekonomiku ve světě.“

Vlády států ale postupují zcela opačně. „Chtějí, aby všechny transakce byly dohledatelné. Kryptoměny jdou opačným způsobem a zcela jistě to nebude v zájmu regulátorů a vlád. Proto nevidím v bitcoinu budoucnost, protože nemá šanci se uchytit jako univerzální platidlo.“

„Myslím, že naši regulátoři si situaci vždy pohlídají, tak jako činí po tisíce let, a ani kryptoměny na tom nic nezmění,“ předpověděl budoucnost anonymních transakcí Jan Traxler.

autoři: kko , oci
Spustit audio