Chtěli jsme vstoupit do jiné eurozóny, dnes je mnohem nebezpečnější, tvrdí poslanec Skopeček

27. srpen 2017

Vláda chce požádat, aby se český ministr financí mohl účastnit jednání svých kolegů z eurozóny. Premiér Bohuslav Sobotka následně potvrdil, že pozorovatelská role Česka při jednáních eurozóny je dobrý nápad, který bychom měli v zájmu svého přiblížení jádru Unie dále rozvíjet. Měla by se Česká republika připoutat k eurozóně? „Eurozóna nebyla postavena na dobrých základech. Byla utvořena z odlišných ekonomik, takže k tomuto projektu bychom se přibližovat neměli,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec za ODS Jan Skopeček.

Skopeček se obává, že vládní plán je „začátkem nějaké salámové metody, jak se dostat do eurozóny.“ Pokud Bohuslav Sobotka a ČSSD euro přijmout chtějí, pak to prý mají říci nahlas. „A jít s tím jako s tématem do voleb a říct si o podporu voličů.“


Evropskou unii tíží řada problémů a my bychom měli debatovat, jakým způsobem tuto instituci reformovat, aby život v ní byl smysluplnější a měla budoucnost, kterou, pokud půjde stejným tempem, bude ztrácet. Jan Skopeček

„Mám obavu, že se premiér chce na jedné straně zavděčit Evropské unii a evropský elitám, na straně druhé vím, že čeští voliči této variantě nejsou nakloněni, proto doma tak silný není. Je to něco mezi: zalíbit se Bruselu a nenaštvat voliče.“

Poslanec se obává, že vstup do eurozóny znamená potenciálně i to, že Česká republika bude platit dluhy za Řecko a za jižní křídlo eurozóny.

„Kdysi jsme se zavázali vstoupit do úplně jiné eurozóny, než jaká funguje dnes. Ta je pro nás dnes mnohem nebezpečnější, než byla v době, kdy se o přístupu do Evropské unie hlasovalo v referendu,“ tvrdí Skopeček.

Jan SKopeček

Europoslanec za TOP 09 a STAN Stanislav Polčák připomněl, že přibližovat se k eurozóně je součástí našich závazků. „Měli bychom tedy dodržovat dohody, které jsme učinili.“

„Tato vláda nás z hlediska Evropy neposunula vůbec někam jinam,“ kritizoval výsledky integračního úsilí Sobotkovy vlády politik.

„Mě tato slova udivují. Průzkumy dokládají, že se posiluje role evropské spolupráce. Nejde tu přece o rozhodování evropských institucí, ale o svobodné rozhodování vlád zvolených v demokratických volbách v jednotlivých státech. To není žádný ošklivý Brusel," míní Polčák.

Ten nevěří ani samotnému vládnímu plánu. „Sociální demokracie ho může možná myslet vážně, ale hnutí ANO, které drží ministerstvo financí, nemá vůbec žádnou proevropskou pozici. Proto nechápu, proč by měl jezdit ministr financí za toto hnutí, které odmítá jakoukoli evropskou participaci.“

„To není ani půlkrok. to je jen laciná zástěrka vlastně žádného dalšího rozhodnutí.“

Europoslanec souhlasí, že Evropská unie má své problémy. „Ty ale musíme změnit u stolu, u kterého prostě máme sedět.“

„Neříkám, že máme teď vstoupit do eurozóny, ale měli bychom vstoupit do směnného kurzu Erm2, což znamená, že se ekonomika připravuje na přijetí evropské měny. Pozice, ve které jsme nyní, znamená, že se nám oddaluje evropské jádro a my jsme ti na okraji, se kterými se příliš nepočítá,“ varoval Stanislav Polčák.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio