Co čeká Kubu? Perestrojka bez glasnosti a vyprázdněný komunismus

1. prosinec 2016

Fidel Castro zemřel a Kuba drží smutek. Co po dnešní Kubu Castro znamenal, a jaká bude bez něj?

„Je to žádoucí úmrtí revolucionáře, ale není to revoluce, uvedl v pořadu Pro a proti bývalý ministr zahraničí a velvyslanec Alexandr Vondra.

Podle něj se Kuba změní, ale postupně. „Faktem je, že Raúl Castro patří k první generaci revolucionářů, stejně jako jeho bratr, takže očekávat od něho nějakou systémovou změnu překračuje jeho schopnosti.“

Budoucí změna bude doprovázena hlavně tlakem zvenčí, soudí Vondra. „Je tam obrovská touha západoevropanů do tamního byznysu nastoupit a rozvíjet turistický ruch.“


Bude to taková postupná perestrojka, ale perestrojka bez glasnosti, kdy se na Kubu povalí západní kapitál, který je vždy hladový. Alexandr Vondra

Ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek souhlasí, že změny na Kubě proběhnou, ale ne skokově.


Děje se jakási liberalizace, tedy ne demokratizace, více svobody, větší soutěž, ale liberálnější ekonomické prostředí, ale stále s cenzurou. Šimon Pánek

„Fidel je symbol, který ale nemá vliv na politická či jiná rozhodnutí v zemi. Realita je dávno domluvena mezi Raúlem Castrem a lidmi kolem něj,“ připomněl aktivista.

Situace se po obnovení diplomatických vztahů na chvíli uvolnila. „Teď ale několik posledních měsíců přituhuje. Mladí lidé, blogeři, ale i starší lidé z opozice jsou vystaveni nové vlně represí.“

„Nejhorší scénář je, že ti nejmladší lidé nebo lidé středního věku, kteří by chtěli zemi měnit emigrují, a na Kubě zůstane vládnoucí elita, a spolu s byznysem ze Západu zemi přetvoří v režim, který bude mluvit o komunismu, ale vedle toho bude dělat normální byznys. Bude to jakýsi vyprázdněný komunismus,“ předpověděl Šimon Pánek.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio