Dnešní lokální politika je bezmocná proti globálnímu kapitálu, tvrdí politolog Pehe

12. květen 2017

Je moderní demokracie na rozcestí, nebo dokonce v krizi? Odhalují volby ve Francii nebo ve Spojených státech slabiny demokratických systémů? Funguje soutěž demokratických politických stran efektivně? Jaké politické alternativy si místo ní lze představit?

„Vždy byli teoretici, kteří tvrdili, že o zásadních věcech v demokracii se rozhoduje v úzkých skupinách elit ovládaných kapitálem,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog a ředitel New York University v Praze Jiří Pehe.

Podle něj se ale západní společnosti v 70. letech podařilo tento typ národního kapitalismu humanizovat do podoby sociálního státu. „Souhlasím, že s nástupem globalizace se tento problém opět zvýraznil.“

„Jako hlavní problém vidím, že národní politické elity vzešlé z voleb nemohou dnes lokálními a národními prostředky reagovat na nadnárodní výzvy globalizace,“ vysvětlil politolog.


Cesta ven existuje. Tak, jak se globalizovala ekonomika a finanční trhy, je nutné, aby se globalizovala i politika. Demokracie je pružný systém, který se bude muset přizpůsobit, protože tak jak je nastaven, je sebezničující... Mluvím ne o globální vládě, ale systému globální správy, kdy se vytvoří sít, která efektivně funguje.Jiří Pehe

Ten také souhlasí, že se vlády k sobě ideologicky přibližují, protože expertní tlak tlačí systémy k politickému střetu. „Takže je v podstatě skoro jedno, kdo vládne.“

Pehe si přesto nemyslí, že je demokracie sama o sobě v ohrožení, ale spíše jsou ohroženy mechanismy, které demokracii dosud poháněly.

„Současné rozpojení mezi politickou demokracií na národní úrovni a globálním kapitálem neumožňuje národně politickým elitám rozhodovat na lokální bázi proti těmto obrovským silám, takže se celé země mění v ekonomické protektoráty, jako se to stalo v Řecku,“ konstatoval politolog.

Publicista Ivo Šebestík, který také působí jako poradce europoslance Jana Kellera, je přesvědčen, že rozhodování v zásadních věcech se dnes odvíjí bez účasti veřejnosti, byť platí systém řádných voleb, fungování parlamentu a demokraticky volených vlád.


Globalizace politiky není řešením. Kdyby se globalizovala politika, tak by v podstatě zase šlo o to, kdo by vládl této globální politice… Klíč k řešení problému je skutečně mezi občany... Občan může na své strany a reprezentanty vyvíjet účinný tlak… Musí získat obraz o tom, co se děje kolem něho, zajistit si alternativní informace vlastním způsobem. Ivo Šebestík

„Došlo k rozpojení na úrovni politické a ekonomické. A občané si tohoto faktu museli všimnout.“

Přesto má demokracie v sobě mechanismy, jak se bránit vlivům, které nepocházejí z voleb, jako jsou právě silové kapitálové formace, soudí novinář.

„Zakladatelé demokratických systémů ale nepočítali s tím, že mezi politickými stranami může dojít ke statu quo, kdy se přestaly od sebe lišit. Takže začalo být trochu jedno, koho voliči pošlou k výkonu mandátů.“

Publicista klade velkou důvěru v jednotlivé občany. „Občan si musí uvědomit, že je centrem obrovské manipulace a dezinformace. Aby získal obraz o tom, co se děje kolem něho, musí si zajistit alternativní informace vlastním způsobem.“

„Globální systém pracuje nejen vůči státům, ale i s občany. Má k dispozici soukromá mainstreamová média, PR agentury a reklamní komplexy, a ty předkládají informace z mnoha a mnoha důvodů selektovaným způsobem,“ upozornil Ivo Šebestík.

autoři: kko , oci
Spustit audio