Docházelo u nás k protiprávním sterilizacím, nebo jde jen o honbu za odškodněním?

12. prosinec 2014

Možná až tisíce lidí, většinou žen, byly prý v Československu protiprávně sterilizovány. Podle obhájců lidských práv tato praxe kulminovala na konci 80. let minulého století.

Nyní se diskutují parametry návrhu věcného záměru zákona, podle kterého by mohly být oběti v budoucnu odškodněny. Někteří gynekologové a porodníci ale popírají, že by bylo za co odškodňovat.

„Byly prováděny sterilizace žen v rozporu s tehdy platnou právní úpravou, nebo se jednalo o zákroky, které sice byly v souladu s tehdy platnou směrnicí, která ovšem vykazuje známky rasově nebo eugenicky motivovaného přístupu,“ objasnila v Pro a proti zákonné předpoklady sterilizací právnička a ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová

Nešlo jen o romskou populaci, vysvětila právnička. „Případy protiprávně sterilizovaných žen, ale i mužů se týkaly všech obyvatel, kteří spadali do tehdy obecně přijímané skupiny nežádoucích z důvodů závažné nemoci, ale bohužel i těch, kteří měli více dětí.“


Rybová: „Podle zákona je ke sterilizaci nutný souhlas pacienta. V případech, které byly dokumentovány podrobně v analýze veřejného ochránce práv z roku 2005, se ukázalo, že ve zdravotnické dokumentaci tento souhlas chybí zcela nebo jsou uvedeny jen tři křížky. Souhlas byl také často dán za tíživých okolností, například pět minut před operací císařským řezem. To je z pohledu dnešní legislativy nepřijatelné.“

„Máme vysokoškolsky vzdělané neromské ženy, sterilizované U Apolináře v Praze, které se nám přihlásily na základě podobných diskuzí jako tato, které prodělaly sterilizaci za jiných okolností, třeba v průběhu císařského řezu, pokud pacientka splňovala tehdejší indikaci určitého počtu dětí a určitého věku,“ řekla Lucie Rybová.

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák o takových případech nic neví, a apeluje na základní principy lékařské etiky.


Dvořák: „Osobně neznám žádný případ, že by sterilizaci lékař provedl, aniž by se předtím o tom poradil s pacientkou. Tehdejší směrnice umožňovala provést sterilizaci, pokud si žena o ni zažádá, nebo pokud s ní souhlasí. Velice by mě zajímalo, kde doktorka Rybová vzala informaci, že žena byla informována jednou větou před operací. Toto jsou tvrzení dam, které podstoupily zákrok před 20 lety. Dávám v úvahu, jestli to nemůže být účelové tvrzení a jestli odškodnění není zajímavá motivace.

Podle něj je celá argumentace absurdní, zvláštní a velmi účelová. „Zvláštní je, že si stěžuje prakticky jen jedno etnikum. Velice rád bych věděl, jestli ty dámy, které opravdu tvrdí, že nevěděli, s čím souhlasí, jestli jsou skutečně jejich IQ na takové úrovni, že neabsorbovaly informaci, kterou jim lékař dal, a která určitě byla podrobná.“

Rasové kritérium Dvořák striktně odmítá. „Neznám žádného kolegu, který by se díval na své pacientky podle etnika, ze kterého pocházejí. Připadá mi to skutečně absurdní.“

„Je to řada let a proto by bylo dobře vždy posuzovat individuální případ, a jak dalece je ten nebo ta, která tvrdí, že byl poškozen nebo poškozena, osobou důvěryhodnou…Jsem ale přesvědčen o tom, že lékař který takový zákrok provedl, jej důkladně prodiskutoval s pacientkou,“ zdůraznil místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti.

autoři: luv , oci
Spustit audio