Dokud se Babišovi pravidla hodí, využívá je. Když ne, zruší je, nebo změní, vysvětluje poslanec Farský

6. září 2017

Sněmovna ve středu rozhodne, jestli budou Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek vydáni k trestnímu stíhání. Z vyjádření poslanců napříč politickým spektrem vyplývá, že imunitu zákonodárců pravděpodobně ztratí. Je na místě objasnit podezření z dotačního podvodu, nebo se jedná o pokus ovlivnit nadcházející parlamentní volby? „Podstatné je zde časové hledisko. Do voleb zbývá pětačtyřicet dní a vliv na volby je neoddiskutovatelný,“ uvedl v pořadu Pro a proti místopředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Ten je přesvědčen, že z hlediska trestního řízení se za 45 dnů toho moc nestihne. „Já se tady s kolegou veřejně sázím, že za tu dobu k podání obžaloby dojít nemůže, vycházím ze své zkušenosti obhájce a advokáta.“

Příčinou Babišovy kritiky práce policie je prý samotná nekvalitní žádost o vydání. „Visí na internetu, a doporučuji každému, ať se s touto žádostí obrátí na advokáta a nechá si udělat rozbor, jestli splňuje kritéria například judikatury Nejvyššího soudu. Jsou tam chyby.“


Zkrátka se pohybujeme v České republice, kde došlo k devalvaci trestního stíhání a není problém někoho obvinit. A pak několik let člověk čeká, než má šanci se očistit. Radek Vondráček

„I pan Babiš má právo se ozvat. Tím, spíš, že je zde snaha obvinit i rodinu a děti,“ dodal politik.

Ten souhlasí, že v právním státu je skutečně imunita už přežitkem a měla by být zrušena, jak ostatně hnutí ANO ještě donedávna žádalo ve svém programu. „Nenašli jsme ale podporu mezi partnery, protože se jedná o ústavní změnu.“

„Vždy jsme hlasovali pro vydání. Na postojích ANO se nic nezměnilo, zbytek už je předvolební rétorika,“ konstatoval Vondráček.

Poslanec Jan Farský (STAN) soudí, že by poslanci hnutí měli být Sněmovnou vydání. „Kdyby byli normální lidé a neschovávali se za imunitu, už jsou obviněni a probíhá vyšetřování.“

Účelovost obvinění politik odmítl. „Policie a státní zastupitelství nemohu přemýšlet, jestli se žádost o vydání vyplatí před volbami nebo ne. Prostě měli shromážděný materiál, který stačil k tomu, aby zažádali Sněmovnu o vydání dvou poslanců," řekl Farský.

„Pořád se blíž nějaké volby. To dáme státním zástupcům a policistům termíny, kdy se mohou a kdy se nemohou obracet na politiky?“


V programu ANO byl cíl zrušit imunitu. Dnes už to tam nenajdete. To je leitmotiv života Andreje Babiše i jeho hnutí: dokud se pravidla hodí, tak je využívají až zneužívají, případně obcházejí, jak se stalo v kauze Čapího hnízda. Když jim nevyhovují, tak je ruší nebo mění. Jan Farský.

Oněch pětačtyřicet dní se podle Farského názoru nepromarní. „Může dojít k obžalobě, k zahájení výslechů, uvalení vazby, obstavení majetku a podobně. Od právníka takové argumentaci moc nerozumím,“ reagoval na Vondráčkův výrok.

Připomněl také, že ještě v dubnu Babiš tvrdil, že je imunita poslanců zbytečná a přežitá. „Teď, místo aby převzal odpovědnost za svoje činy, se za imunitu schovává. Chápu ale, že marketingové oddělení ANO teď může změnit taktiku, tím spíše že už vědí, že stejně budou poslanci vydáni.“

„Historicky by se mohl nad tím člověk pousmát, kdyby hnutí ANO nebylo v takové síle. Protože jestli takhle bude vypadat budoucnost České republiky, tak nám bude všem hodně krušno,“ varoval Jan Farský.

autoři: ves , oci
Spustit audio