Důchody budou, dokud bude státní rozpočet a spravedlivá společnost, slibuje ekonom

1. srpen 2017

Potřebuje Česko důkladnou penzijní reformu, nebo se bez ní obejdeme? Podle studie srovnávající pokusy o změny důchodových systémů posledních desítek let si ten stávající poradí. Musí ale prý politici podchytit aktuální stav ekonomiky a potřeby společnosti. „Není potřebné čekat na velkou důchodovou reformu,“ uvedl v pořadu Pro a proti ekonomický expert Československé sociální demokracie a spoluautor studie Michal Pícl.

Podle Pícla je současný důchodový systém udržitelný, ale můžeme se zabývat tím, jak ho ještě podpořit. „První pilíř bychom měli chránit jako oko v hlavě. Důchodové reformy, které se tady dělaly, se vždy snažily o oslabení prvního pilíře, ale my jsme ho stabilizovali.“

„Budeme udržovat první důchodový pilíř, k tomu ten třetí, kde si lidé mohou přilepšit, pokud na to mají. Pak je důležité dodržovat systém valorizace penzí,“ nastínil budoucnost českých důchodů ekonom.


Důchodový systém je součástí státního rozpočtu. A pokud bude existovat státní rozpočet a spravedlivá společnost, vždy na důchody bude. Michal Pícl

Ten uznal, že je třeba hledat dodatečné příjmy z rozpočtu. „Můžeme snížit zdanění práce, přesunout zátěž na korporátní firmy, je tu obrovský prostor v majetkových daních, které jsou u nás nejnižší v rámci OECD, také je zde prostor pro boj s daňovými úniky.“

Expert pochválil to, co tato vláda v oblasti důchodů vykonala. „Zrušila druhý pilíř, který byl potenciálně destruktivní, valorizovali jsme penze a změnili valorizační vzorec, zavedli jsme předdůchody pro ohrožené zaměstnance, zatraktivnili třetí pilíř a zastropovali jsme věk odchodu do důchodu na pětašedesát proto, aby lidé nepracovali do nekonečna.“

„Člověk by měl důstojně prožít v důchodu zhruba čtvrtinu svého života, a proto jsme věk zastropovali a budeme ho přepočítávat jen podle demografických změn. Důležité je nekoukat na průměrný věk dožití, ale na průměrný věk dožití ve zdraví,“ upozornil Pícl.

Odborník na důchodové systémy think-tanku IDEA institutu CERGE-EI Jiří Šatava soudí, že potřebujeme v oblasti penzí velkou řadu změn.

„Hlavně se potřebujeme o důchodový systém velmi pečlivě starat s dlouhodobou vizí na desítky let, ne jen na čtyři roky.“


Určitě bych nešířil paniku, že důchodci nejsou zabezpečeni. Důchodový systém tady existuje a existovat bude, pokud se k němu nebudeme chovat velmi macešsky. To, že by mohl být zabezpečen lépe, je ale pravda. Jiří Šatava

První pilíř, tedy povinné odvody, byly a musí být základem důchodového systému, souhlasí Šatava. „Problémem v Česku je, že se stal jediným pilířem. Sice tady máme třetí pilíř, tedy dobrovolné spoření, ale 95 procent důchodců má příjmy jen ze státního pilíře.“

„To může být problematické, protože když se stát rozhodne, že důchody změní, důchodci nemůžou reagovat, protože jiné příjmy nemají.“

Odborník souhlasí, že na penze v rozpočtu musí zbýt. „Otázkou je, kde na ně vezmeme. Z výdajů na školství? Nebo z podpory rodin? Nebo z výdajů obranu?“ Ani vyšší zdanění není podle něj řešením.

„Na dani z nemovitosti se vybere asi 10 miliard ročně, sociální pojištění je řádově 380 miliard. Kolikrát bychom museli pohnout s touto daní? Můžeme zvyšovat daň z kapitálu, ale je otázka, jak moc pak bude u nás zůstávat,“ zpochybnil údajné skryté zdroje příjmů pro státní rozpočet Jiří Šatava.

autoři: ves , oci
Spustit audio