Euro chceme přijmout hlavně z politických a bezpečnostních důvodů, tvrdí viceprezident Svazu průmyslu

13. duben 2017

Koruna po nedávném ukončení devizových intervencí České národní banky nepodlehla větším výkyvům. Prospělo by tuzemské ekonomice, kdybychom přestali přepočítávat na euro a definitivně přešli na společnou evropskou měnu?

„Jako sociální demokraté jsme udělali co nejvíce, abychom se přiblížili přijetí eura v dohledném horizontu,“ uvedl v pořadu Pro a proti ekonomický expert ČSSD Michal Pícl.

Podle něj splňujeme všechna konvergenční kriteria kromě posledního, kterým je vstup do směnného kurzu ERM2. „A to už je to politické rozhodnutí, kdy bychom si měli stanovit v blízkém horizontu, jestli do něj chceme vstoupit, nebo nechceme.

„Osobně bych byl pro to, aby euro bylo přijato co nejdříve. Politici by měli říct především ano, chceme vstoupit do směnného kurzu ERM2,“ tvrdí odborník.


Na tato rozhodnutí už není čas. Je pár měsíců do voleb a někteří se mohou bát, zda to neovlivní jejich výsledky. My jako sociální demokraté chceme přijmout euro, pak ale máme v koalici strany, které jsou konzervativnější. Tato vláda už o tom určitě rozhodovat nebude.Michal Pícl

Ten ale připomněl, že ČSSD nevládne sama. „Hnutí ANO dlouhodobě tomuto kroku nebylo příliš pozitivně nakloněno. Myslím, že to spíše bude otázkou dalších voleb a další koalice, případně vlády.“

Navíc přišly další hrozby jako imigrace a otázky bezpečnosti. „Lidé opět mají určitý náhled na Evropskou unii, který se pak stáčí i na otázky jednotné evropské měny a chuť českých občanů něčím takovým platit.“

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar je přesvědčen, že politici nedělají dost. „Je třeba být ambiciozní a stanovit termín pro vstup do ERM2, je potřeba otevřít na nejvyšší úrovni debatu o euru.“


Politici by měli mít ambici s lidmi o přijetí eura mluvit a snažit se to kyvadlo, které je teď velmi významně vychýlené proti euru, dostat na jinou pozici, kdy si lidé uvědomí, co pozitivního to České republice přinese. Je zřejmé, že ne z ekonomických, ale teď mnohem více z politických a bezpečnostních důvodů musíme v určitém výhledu do eurozóny směřovat.Radek Špicar

„Euro má kromě pozitiv, které podle našeho názoru převažují, také zcela jistě svá negativa,“ uznal viceprezident. „A po intenzivní masáži z těch nejvyšších politických míst v posledních 25 letech je třeba lidem vysvětlovat, jak to s eurem vypadá, o co bychom přišli, co bychom získali.“

Mezi věcmi, které Špicar podle vlastních slov zazlívá současné vládě, je malá ambice evropské integrace. „Čekal jsem, že minulé čtyři roky toto téma bude slyšet více. Nebylo, a je mi to líto.“

Přijetí eura je možné nepochybně velmi dlouho oddalovat. „Takovým tím Čecháčkovským způsobem můžeme říkat, ať rozhodne ta příští vláda. Otázkou je samotný osud eurozóny a Evropské unie.“

„Jakékoli problémy Unie by nás zasáhly víc než jakoukoli jinou zemi. Pro mě z toho plyne jediné: musíme být u toho a snažit se přispět k tomu, aby to s Unií a eurozónou nedopadlo špatně. Když u toho nebudeme a ono to špatně dopadne, tak nás to fatálně smete, protože jsme na Unii fatálně závislí víc než kdokoli jiný... Když přežije Evropská unie, bude se dobře dařit i nám,“ shrnul Radek Špicar.

autoři: ves , oci
Spustit audio