Evropský parlament by si neměl hrát na kádrováka, říká o rezoluci proti Maďarsku europoslanec

26. květen 2017

Porušuje Maďarsko svým přístupem k imigrantům nebo zákonem o vysokých školách základní hodnoty Evropské unie? Je na místě zahájit s Maďarskem sankční řízení nebo dokonce diskutovat o omezení jeho hlasovacích práv, jak navrhuje rezoluce Evropského parlamentu?

„Ano, sankční řízení je na místě,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý slovenský ministr zahraničí a současný europoslanec za Evropskou lidovou stranu Eduard Kukan.

Podle něj vývoj v Maďarsku za poslední roky zaznamenal několik politických opatření, které zpochybňovaly to, že Maďarsko dodržuje základní práva a hodnoty, na kterých je Evropská unie postavena.


Nejsem pro, aby se Orbán démonizoval, tak jako to dělají někteří politici… Ale Evropská unie byla založena na určitých hodnotách. A máme-li nástroj pro dohled nad jejich dodržováním, tak ho využívejme, protože některé věci se v Maďarsku nezlepšily, ale spíše naopak.Eduard Kukan

„Nejde o nový jev, nepřesvědčilo mě ani vstoupení premiéra Viktora Orbána v Evropském parlamentu, takže jsem hlasoval pro přijetí této rezoluce,“ dodal slovenský politik.

Připomněl, že dokument je hlavně politickým signálem a dodal, že ho „rozhodně nejde vnímat jako diktát.“

„Velká většina 393 europoslanců hlasovala pro přijetí rezoluce,“ shrnul Eduard Kukan.

Český europoslanec za ODS Evžen Tošenovský soudí, že podobná sankční řízení mají být zahájena až při jasném porušení jednotlivých konkrétních ustanovení.


Evropský parlament, který je voleným orgánem, by si neměl hrát na politického kádrováka… S problémy se má v první řadě vyrovnat samotný demokratický stát. Nemůžeme diktovat jednotlivým členským státům Unie, jak v nich mají lidé volit a fungovat.Evžen Tošenovský

„Hlasoval jsem proti deklaraci Evropského parlamentu, protože když si ji přečtete pozorně, tak obsahuje mnoho politických proklamací o ohrožení demokracie, ohrožení transparentnosti a podobně.“

S tím, že rezoluce je především velmi silným politickým signálem ze strany Unie, český politik souhlasí. „Jde ale o signál, který vyjadřuje znepokojení.“

Europoslanec zdůraznil nutnost důvěřovat vůli občanů, kterou odrážejí výsledky voleb. „A jestli jsou v Maďarsku tisícové demonstrace, pak ale nerozumím jejich výsledku.“

„Lidé si většinově zvolili Orbánovu stranu, a to přesto, že se mi něco osobně nemusí líbit... Ale abych si z Evropského parlamentu přisvojoval právo, že tak se to nemá dělat, není možné. To je skutečně věcí národní politické scény,“ tvrdí Evžen Tošenovský.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.