„Hillary je teflonová osoba, chybí jí lidský rozměr,“ říká Alexandr Vondra. „To nemusí být handicap,“ tvrdí Jiří Pehe

27. říjen 2016

Jsou Spojené státy v úpadku a potřebují vládu pevné ruky Donalda Trumpa, která je z krize vyvede? Demokratka Hillary Clintonová tvrdí, že to s USA není tak špatné. Principů, na kterých doposud země fungovala, se má držet i nadále. Jakou roli přisoudí USA v příštím roce Evropě? Co od obou prezidentských kandidátů může očekávat ruský prezident?

„Pokud bude zvolena Clintonová, nebude špatná prezidentka. Má slabé stránky, ale pečlivě zvažuje vše, co udělá. Bude hledat konsenzus, obklopí se dobrými lidmi a nebude to katastrofa,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog a ředitel New York Univerzity v Praze Jiří Pehe.

Výhru bývalé první dámy Hillary Clintonové předpokládá i bývalý ministr zahraničních věcí ČR a bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. „Vyhraje asi Clintonová, ale bude to slabé prezidentství. Její muž Bill Clinton měl ohromné charisma, dokázal ustát kdejaký problém s grácií. Hillary je teflonová osoba, které chybí lidský rozměr, u politiků velmi důležitý.“


Favoritem je Hillary Clintonová, nejenom proto, že vede. Ve volbě ze dvou kandidátů, kde ani jeden není nic extra, je ona lepší. Jiří Pehe

Podle Vondry Clintonová žádnou změnu do politiky nepřinese. „Bude to tragické prezidentství, nebude schopna své sliby splnit a autorita USA bude dál klesat. Amerika se europeizuje. Evropa může být Evropou, jen pokud Amerika zůstane Amerikou. Když nebudeme mít toho, kdo za nás vytáhne kaštany z ohně, tak máme problém.“

Jiří Pehe se domnívá, že Clintonová ještě neřekla poslední slovo. „Když někdo působí teflonově, nemusí to být handicap. Je to chytrá dáma.“


Oba kandidáti mají jedno společné, že asi 60-65 procent Američanů je nesnáší. To je strašná výchozí pozice. Alexandr Vondra

Budoucnost americko-ruských vztahů

Pokud by vyhrál prezidentské volby republikánský kandidát Donald Trump, mohl by si rozdělit svět na „sféry vlivu“ s ruským prezidentem Putinem. „Tandem Putin - Trump by byla jedna velká katastrofa. Trump by byl ochotný celou střední a východní Evropu Putinovi darovat, protože to není pro USA ekonomicky výhodné, například podílet se na udržování NATO.“

Podle Peheho má Trump slabost pro silné muže. „Rusko stojí na straně Trumpa. Ale ne proto, že v něm vidí konstruktivní budoucnost, ale proto, že mu půjde na ruku. Rusko se bojí Clintonové. To je také důvod, proč se podnikají hackerské útoky na Clintonovou, nikoli na Trumpa.“

Politolog Jiří Pehe

Bývalý velvyslanec Vondra s tím nesouhlasí. „Trump by se s Ruskem nepáral, nevyklízel by mu prostor zadarmo – tak jako Barack Obama. Trump je tvrdý byznysmen, pokud by vyhrál, mohli bychom očekávat poměrně tvrdou reálpolitiku. Tam je velký otazník. Umím si představit, že kdyby dostal dobrou nabídku, tak by i prodal.“

Problém Západu vidí Alexandr Vondra v tom, že nemá silné politické lídry. „Proto by bylo velmi žádoucí, kdyby byl v USA silnější lídr. Hillary to nebude a o Trumpovi mám také své pochybnosti.“

autoři: Renata Kalenská , sch
Spustit audio