Historik Urban: Mezi Masarykem a Havlem je jen pustina inženýrků, kteří v nic nevěří

18. prosinec 2014

Dnes jsou to tři roky, co zemřel Václav Havel. Jaký odkaz po sobě zanechal? Nakolik se od jeho úmrtí změnila Česká republika?

„Legenda. Nic víc,“ shrnul osobnost Václava Havla v pořadu Pro a proti publicista a historik Jan Urban.

Podle něj stále Česko nedozrálo k chápání Havlova odkazu. „Je spousta otázek, kterými provokoval, které za sebou zanechal, a které jsou důležité, jenomže česká politika k nim musí dozrát, aby vůbec pochopila, že ty otázky důležité byly.“

„Česká republika je postavená jako dům bez střechy a předstíráme, že už nikdy nebude pršet. A já tu nevidím nikoho, kdo by do toho špatného počasí republiku někam vedl. Český volič chce slyšet především sliby, hlavně aby se nemusel měnit on. A v téhle lize já žádného politika nevidím,“ dodal historik.


Urban: „Mezi Masarykem a Havlem je pustina, je tam jen takové to driftování inženýrků, kteří v nic nevěří, nebo naopak jen v obrovské šílenosti jako byl nacismus nebo komunismus, ale věřit ve stát nebo jeho úlohu je strašná práce a chce to obrovský zápal... Česká společnost si neuvědomuje, že není zdravá. Každá společnost potřebuje sen: o tom, jaké je to být dobrý, jaká dobrá společnost by měla být, a kam chce jít. My se pořád pitváme v minulosti a nadáváme jeden druhému, ale ten kladný symbol, ten tu chybí.“

Dětský lékař z organizace Lékaři bez hranic Jan Trachta je přesvědčen, že nositelů Havlova odkazu, byť ne v politice, je mezi Čechy dostatek.


Trachta: „Nechci propadat všeobecnému marasmu, že všechno je špatně: svobodu máme. A svoboda je těžká, protože momentálně je bez vize. Je třeba ji naplňovat skrze každodenní mlhu a hledat silnou myšlenku, která by nás vedla. Politici nám to nedávají, já osobně to hledám v občanské společnosti... Znám spoustu lidí, kteří v Česku nějakým způsobem naplňují Havlův odkaz, chovají se statečně, a jsou ochotni se ozvat, stát za svými právy a bojovat za ně.“

Lékař první setkání s Havlem v dětství popsal takto: „Přišlo mi že je to pohádka, stejně jako o Masarykovi: máme člověka, který mluví o těch vznešených věcech a mluví o nich navzdory všem a všemu.“

Za typicky Havlovské považuje Trachta jeho odhodlanost v prosazování vlastních ideálů. „Ten donkichotský zápal pořád opakovat to, co je křehké, neviditelné, co není hmatatelné, ale je dlouhodobé, a žít pro to. To je jeho odkaz, ke kterému se může řada lidí hlásit.“

„Za poslední tři roky se můj názor na Václava Havla nezměnil a jsem na sebe rozumně hrdý, že jsem nepropadl žádné skepsi, kdy byl kritizován za prodej Lucerny a další věci. Přijde mi, že to jsou malichernosti ve srovnání s jeho konzistentním a kontinuálním životním příběhem, který je legendární a zaslouženě,“ řekl dětský lékař mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio