Islámský stát je produktem amerických invazí, tvrdí publicista Veselý

17. září 2015

Lze o českých vojácích, kteří se účastnili nebo účastní zahraničních vojenských misí v Kosově, Iráku nebo Afghánistánu, mluvit jak o hrdinech? Platí to i pro případ rotného Pavla Stehlíka, který přežil Afghánistán i rakovinu?

„Hrdinové nejsou, jdou tam dobrovolně,“ uvedl v pořadu Pro a proti publicista Daniel Veselý.

Podle něj Afghánistán ani Irák Českou republiku nenapadli a naši vojáci tam slouží „po boku okupanta, jde tedy o Spojené státy samozřejmě a my jim tam v podstatě děláme kánonfutr.“

„Nenasazují životy za vlast, jde o o zájmy úplně někoho jiného, Spojených států, a NATO je jejich servisní organizace, kde my sloužíme jako jejich vazalové,“ dodal Veselý.

Ten je navíc přesvědčen, že invaze do Iráku, na kterém se Česká republika podílela, vedla k vytvoření podhoubí pro Islámský stát a posílila Al-Káidu.


Veselý: „Tyto mise vytvářejí nebezpečí. Ostatně prezident Obama to přiznal, že ISIS nebo Al-Káida jsou vedlejším produktem amerických invazí... Vojenská kampaň USA nijak neoslabila Islámský stát a ani vstup Ruska situaci nevyřeší. Vstup vnějších aktérů do těchto problémů je vždy jen prohloubí. Příkladem může být Libye a nejen ta.“

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý je přesvědčen, že účastníci zahraničních misí hrdinové jsou.


Šedivý: „Radikalizace islámu přeci není jen problém zahraničních misí. Problém, který vznikal mezi sunnity a šiíty je přeci dlouhodobý, to přece není problém, který vznikl tím, že se likvidoval terorismus v Afghánistánu a v Iráku.“

„Stehlík je reprezentantem té skupin vojáků, kteří zažili hrozné trauma z toho, co viděli v Afghánistánu a nejen tam,“ soudí voják.

Jde velmi o často kritické situace ohrožující život a celkové vypětí je velmi významné, vysvětlil Šedivý.

Ten Veselého tvrzení o americké roli při vzniku terorismu popřel.

„Kolega je hodně mladý a neviděl, bohužel nebo bohudík, okamžik, kdy spadly dvojčata ve Spojených státech v roce 2001. Potom by pochopil, co to znamená bojovat proti nepříteli, který možná má základny tisíce kilometrů daleko, ale provede úder právě zde.“

Úloha zahraničních misí je podle náčelníka generálního štábu jasná.

„Dnes říkáme těmto zemím ano, my vám pomůžeme, ale svou svobodu si musíte vybojovat sami,“ shrnul Jiří Šedivý.

autoři: pst , oci
Spustit audio