Je třetí sazba DPH zelenou pro podnikavce a lobbisty?

7. říjen 2014

Od příštího roku bude v Česku platit třetí sazba na DPH. Do desetiprocentního pásma budou spadat léky, knihy a kojenecká výživa.

Pravicoví ekonomové přínosy třetí daňové sazby zpochybňují, podnikatelům vadí další komplikace v daňovém systému.

„Nemyslím, že to je nějaká anomálie,“ uvedl v pořadu Pro a proti makroekonomický odborník Českomoravské konfederace odborových svazů a poradce ministra financí Jaroslav Ungerman.

Podle něj pouze 8 zemí z 28 zemí Evropské unie má dvě sazby, ostatní mají více. „Je nesporně významná z hlediska rodin s dětmi.“

Někteří ekonomové považují sazbu za nešťastné řešení kvůli rozlišování, co do ní bude spadat a co ne. Knihy papírové i elektronické? V případě kojenecké výživy Sunar ano a přesnídávky ne?


Ungerman: „Existuje nomenklatura zboží a výrobků a podle ní se stanovují daňové sazby. Je určen jednoznačný číselný kód, podle něhož stanovujete daň. Nevidím důvod, proč to nepoužít a proč by to mělo být složité. Myslím, že se nikomu nevyplatí, aby se kvůli pětikoruně nebo stokoruně snažil dělat takové úskoky.“

Systém finanční kontroly funguje a dále se zpřísní, slíbil poradce ministra. „Buďme v této věci při zemi a vycházejme z toho, že většina firem má snahu podnikat poctivě, a nemá v úmyslu dělat podvody.“

Se změnou sazby související zvýšení tlaku lobbistů na poslance považuje Ungerman za běžnou součást parlamentní praxe. „Je na poslancích, jestli se nechají pořád lobbovat. Ať lobbing odmítnou a bude to vyřešeno.“

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek je kritikem třetí sazby DPH: „Je zbytečnou komplikací. Podnikatelé budou muset nastavit své systémy na něco, co tu 25 let nebylo, zatímco přínosy jsou zanedbatelné.“


Sobíšek: „Výrobci vyvinou velké úsilí a inovativnost, aby vymysleli způsob, jak převést do snížené sazby i to, co zákonodárce původně neměl v úmyslu. Třeba hranice mezi lékem a potravinovým doplňkem není leckdy jasně stanovena. To povede k tomu, že daně bude muset sledovat více nových úředníků, aby rozřešili tyto případy, a dbali na dodržování nově vzniklé sazby.“

Ekonom nechce takové jednání nazývat podvodem. „Firmy prostě vždy chtějí využít nastavení systému co nejvíce ve svůj prospěch. Pokud budeme mít tři sazby, vznikne více šedých zón, které budou chtít podnikatelé využívat.“

Lobbing je skutečně přirozená záležitost, souhlasí Sobíšek, ale hned dodává: „Čím více budeme mít daňových změn, tím větší prostor pro lobbisty se otevírá.“

„Připomenu Francii, která měla před 20 lety sedm různých sazeb DPH. Dnes má tři. Je možné, že i my musíme projít procesem zesložiťování systému, abychom za pět nebo deset let zjistili, že to je neúnosné, a opět se začneme vracet k jednoduchosti,“ předpověděl Pavel Sobíšek.

autor: tpa
Spustit audio