Je Žlutý baron investigativa, nebo propaganda? Odpověď najde úřad i pro budoucnost

29. září 2017

O tom, kde končí prostor pro investigativní žurnalistiku se přesvědčují autoři knihy Žlutý baron o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Čelí totiž správnímu řízení, protože veřejnou prezentaci publikace včetně inzerátů a plakátů nezaregistrovali coby volební kampaň. Novinář a člen ČSSD Jakub Patočka a jeho kolegyně Zuzana Vlasatá se brání, že se jedná o soubor reportáží, které do předvolebního boje započítávat nelze. „Pokud byl zákonem zřízen Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, tak se musí chovat nestranně. Ocenil bych proto, že si všímá všech podnětů, a považuji to za dobrou práci,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Palackého univerzity.

Šaradín připomněl, že úřad šetření zatím neuzavřel. „Výsledek může být pozitivní, negativní, to nechci předjímat. Proto si myslím, že se bavíme o celé věci předčasně. Interpretoval bych až konečné rozhodnutí.“

„Úřad je nový, a tím, že je tu poprvé někdo, kdo interpretuje, co je to volební kampaň, co do ní patří, a co ne, tak se určuje logika chování všech subjektů, které zasahují do volební kampaně pro příští léta,“ pochválil přínos instituce Šaradín.

Úřad celou věc teprve prošetřuje, zopakoval politolog. „To, že je toto v uvozovkách obvinění nějak definováno ještě neznamená, že takový bude i nález.“


Úřad neříká, že by se kniha měla stáhnout z prodeje nebo se film nesměl pouštět. Skutečně se zabývá jen tou propagací v době volební kampaně a zkoumá, co je dáno zákonem, tedy že za volební kampaň se považuje i sdělení v neprospěch jiné kandidující politické strany. Pavel Šaradín

„Byl bych velmi opatrný s používáním argumentů o omezování svobody slova. Kniha se prodává, film lze vidět, diskutuje se o tom, takže svoboda slova tímto porušena není.“

Politolog prý viděl film i četl knihu. „Takže vím jaké jsou jejich kvality a přínos. Do sporu se svobodou slova a nezávislostí novinařiny u nás se úřad nepustil a nepustí se. Psát do novin je svobodná vůle a šetřit něco takového je samozřejmě absurdní.“

„Samotné vydání knihy a filmu rozhodně nepovažuji za volební kampaň v neprospěch hnutí ANO, to je skutečně investigativní žurnalistika. Šetření úřadu ale zbytečné není. Úřad byl zřízen, aby udělal pořádek v předvolebních kampaních,“ shrnul svou pozici Pavel Šaradín.

Jiří Kučera, advokát a místopředseda správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistky, který vydání knihy také podpořil věří, že by úřad provádět šetření neměl, protože je zřejmé, že se o volební kampaň nejedná.

„Pokud bychom označili výsledek práce žurnalisty jako volební kampaň, říkali bychom tím, že práce žurnalistů nepřináší fakta nebo informace, ale je to součást propagandy.“


Svoboda slova porušena je, protože si novinář rozmyslí, jestli bude něco publikovat, nebo ne. To je ten represivní moment. Už samotná hrozba sankcí a jejím naplňováním na poli žurnalistické práce je omezením, protože působí preventivně. Jiří Kučera

Právník doporučuje, aby úřad užil raději ústavně-souladný výklad zákona, a nešetřil tuto jasnou žurnalistickou aktivitu.

„Sice neznáme rozhodnutí úřadu, to skutečně nepadlo, ale už známe jeho právní názor, a ten je podle náš špatný. Úřad si myslí, že to volební kampaň je a říká proč: tento skutek je naplněn znaky volební kampaně, přičemž subjekt nebyl registrován, tím pádem mu hrozí sankce.“

Protože se ale jednalo o propagaci výsledků žurnalistické práce, vidí advokát v celé věci právě ohrožení svobody projevu a práva na informace. „Protože my nemáme přeci veřejnoprávně definováno, co všechno je žurnalistika, a co není žurnalistika, a je to správně.“

„Na Jakuba Patočku jsme se dívali přes jeho bohatou novinářskou kariéru a jeho politické preference jsme nezkoumali. Podporujeme nezávislou žurnalistiku v celém spektru liberálně-demokratického smýšlení, jak levici, tak pravici,“ odmítl možnou předpojatost nadačního fondu Jiří Kučera.

autoři: ves , oci
Spustit audio