Jestli má Španělsko držet pohromadě jen strach a násilí, nezaslouží si existenci, říká Španěl

17. říjen 2017

Španělská vláda do pondělka chtěla vědět od vlády katalánské, jestli v neústavním referendu opravdu vyhlásila nezávislost. Katalánský premiér Carles Pulgdemont ale odpověděl vyhýbavě, vyzval španělskou centrální vládu k dialogu a nabídl k projednání dvouměsíční lhůtu. Den D největší politické krize ve Španělsku za poslední řadu let se tedy opět přesouvá na čtvrtek, kdy vyprší další ultimátum.

„Katalánský předák Puldgemont musí vyjasnit před veřejností, jaké jsou jeho záměry. Stále nevíme, co vyhlásil, nebo nevyhlásil,“ uvedl v pořadu Pro a proti v Česku žijící Španěl Gustavo Monge.

Ten připomněl, že jsme nebyli svědky řádného a demokratického referenda. „Je potřeba zjistit, jaký mají katalánští lidé pohled na společnou budoucnost. Hlasovali zastánci nezávislosti, ale její odpůrci nehlasovali.“

„Na základě hlasování 42 % obyvatel nemůže nikdo s čistým svědomím vyhlásit nezávislost. Těch, kteří šli k referendu o nezávislosti v roce 2014, bylo 37 %. To je důkaz o skutečných počtech lidí, kteří si přejí referendum. Je potřeba sečíst pečlivě všechny hlasy, ne jen ty, které nám vyhovují.“


Je potřeba říci, kde stojíme: jestli na straně španělské ústavy, nebo mimo ni. To je jednoduché říci a prospělo by to všem. Gustavo Monge

Monge tvrdí, že katalánská autonomie je dnes velmi široká. „Katalánsko má dnes rozsáhlé kompetence, může si říkat, jak chce, aby věci byly. Španělsko má decentralizované řízení jako nikdo na světě. Ale to nestačí, a je to vnímáno jako pošlapávání práv.“

„Věřím, že právo na referendum je možné zabudovat do ústavy, ale musí to být způsobem, který je přijatelný pro všechny,“ shrnul Monge.

Člen Česko-katalánského spolku Antoni Ferrando věří, že otázka nezávislosti se musí rozhodovat přes referendum. „Referendum, které proběhlo, bylo legitimní, ale jeho legalita je diskutabilní.“

„Fakta jsou, že 48 % Katalánců hlasovalo pro nezávislost, 39 % proti. Celkově chce ale 80 % katalánské společnosti udělat referendum.“


Jestli Španělsko nemá na víc, tedy jestli všechno, co má držet pohromadě Španělsko, je strach a násilí, tak si nezaslouží trvat. Antoni Ferrando

Zastánce katalánské nezávislosti chápe, že se centrální vláda snaží zachovat celistvost země. „Já bych na jejich místě chtěl to samé. Ale to neznamená udržovat strach a násilí.“

Ferrado také zpochybnil sílu katalánské autonomie. „Ta dnes znamená, že centrální váda může kdykoli zrušit co chce, včetně zákonů. Katalánská strana nemá právo veta na zákony od centra, je zde asymetrie.“

„Nevidím jiné řešení než dojít k dalšímu referendu. Dříve nebo později se na to přijde. A o tom musí být dialog, o ničem jiném,“ konstatoval Ferrando.

autoři: tpa , oci
Spustit audio