Jiří Payne: Brexit bude, protože Unie je nedemokratická, ale Britové chtějí demokracii

11. červenec 2017

Je vůbec myslitelné, že by brexit nenastal, jak spekulují například miliardář George Soros nebo bývalý britský ministr obchodu Sir Vince Cable? A kdyby tomu tak bylo, bylo by to dobře?

„Zrušení brexitu je nepravděpodobné, ale není vyloučené, jde spíše o spekulativní možnost,“ uvedl v pořadu Pro a proti Lukáš Sedláček, zakladatel a ředitel ELAI (European Leadership and Academic Institute).

Když bude proces odchodu z Evropské unie trvat delší dobu, prodlouží se období nejistoty. „A Unie chce jít dál. Jde o to, aby vše proběhlo co nejkvalitněji a nejdříve, aby se mohla zabývat svými starostmi a nemít brexit na očích dalších několik let.“


Je otázkou, jestli britský duch nacionalismu a potěšení, že jsou nyní mimo a samostatní, je všeurčující. Pokud ano, tak to možná přebije všechny negativní faktory. Ale těch je víc než jen to, že budou trochu chudší.Lukáš Sedláček

Sedláček soudí, že jsou Britové současným stavem překvapeni. „V referendu byly dány argumenty pro vystoupení z Unie, které ale byly nepravdivé.“

„Slibovalo se, že se ušetří v rozpočtu, hrozilo se, že zemi zaplaví miliony migrantů. A bylo velké selhání politických stran, konzervativní strany, Labouristů, že neakcentovali fakta... Strana měla argumenty, které nebyly pravdivé... To není něco, co by mělo patřit k demokracii.“

Nyní je Británie osamocena a je mocensky v horší pozici. „Dalším faktorem je třeba velký odliv akademiků z Británie,“ dodal Sedláček.

Podnikatel a člen Strany svobodných občanů Jiří Payne je přesvědčen, že když se Britové pro něco rozhodnou, tak to také udělají.

„Srovnal bych to s rozdělením Československa. Také tu byly skupiny, které si nepřály rozdělení republiky, jenomže situace neměla jiné řešení. Bylo třeba to udělat a zvolit možnost, která bude odpovídat zvoleným prioritám.“


Sorosovy argumenty jsou čistě ekonomické,... ale jde také o svobodu. Mnoho Britů původně sice bylo proti odchodu z EU, ale když si to odhlasovali, tak nyní za rozhodnutím stojí. Povaha Unie je bytostně nedemokratická a Británie, která má hluboké demokratické tradice, si demokracii přeje.Jiří Payne

Payne je zastáncem myšlenky, že čím rychleji se odchod Británie provede, tím lépe pro všechny. „Když se Evropská unie bude snažit potrestat Velkou Británii za to, že odchází, tak jen vyhrotí a poznamená vzájemné vztahy na dalších 50 let.“

„Cílem přece není potrestat Británii, ta jen využila svého práva zakotveného v Lisabonské smlouvě, takže není žádný důvod za to trestat. Oni se rozhodli odejít a povinností Unie je minimalizovat škody na obou stranách.“

Politik připomněl, že při každých volbách nebo referendu jsou ve hře silné emoce a mnoho lidí se rozhoduje čistě emotivně a bez racionálních argumentů. „Volby vždy vyhrotí nějaké emoce a pak dojde k vystřízlivění. Lidé se rozhodují často podle nepodstatných věcí, ale demokracie je na tom postavená.“

„Výsledky předvolebních průzkumů se v čase mění. Ale v tom je podstata demokracie, že řekneme, že v tomto okamžiku je názor voličů rozhodující. Dobře si to rozmyslete, protože na příštích 50 let rozhodujete, a už nebudete mít druhou příležitost,“ konstatoval Jiří Payne.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.