Když jedu vodu a dám si dvě piva, neměl by mi hrozit přestupek, říká olympionik Hradilek

18. srpen 2017

Tradičně patří k vodáctví kromě limonád i nějaké to pivo nabízené u stánků na břehu nebo uprostřed řeky. Policie a Státní plavební správa se po desetiletích tiché tolerance rozhodly, že tomuto chování postaví hráz. V rámci akce Voda 2017 byly zkontrolovány stovky vůdců motorových a nemotorových plavidel. Výsledkem bylo několik podnapilých s pádlem v ruce. „Nelze dávat dohromady jízdu na motorovém plavidle v rámci provozu a turistické sjíždění řek. V takovém případě by tolerance měla být vyšší," řekl kajakářský mistr světa Vavřinec Hradilek v pořadu Pro a proti.

„Kanoe, kajak nebo raft jsou malá plavidla bez vlastního strojního pohonu. Jejich vůdce je účastníkem plavebního provozu, takže má ze zákona vyplývající povinnosti, včetně zákazu požívat alkohol nebo jiné návykové látky,“ připomněla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Jedním z důvodů masivních kontrol je to, že Státní plavební správa od roku 2015 zodpovídá za provoz i na nesledovaných vodních cestách, což v minulosti tak nebylo.

„Důležitější je ale to, že se na ministerstvo i na nás obrátilo několik vodáckých oborových organizací, které žádaly o zvýšení prováděných kontrol na nesledovaných cestách mezi vodáky,“ tvrdí Němcová.


Cílem akce nebylo někoho trestat, ale prevence. Lidé by si měli uvědomit, že alkohol na vodu nepatří a existuje možnost postihu. Vodáci nejsou nebezpeční jen sami sobě. Stávají se případy, kdy podnapilé osoby narážejí do rodin s dětmi, a tyto stížnosti se hromadí. Klára Němcová

Stížnosti poukazovaly na to, že se změnila struktura těch, kteří se vodáctví věnují. „Dříve to byli lidé organizovaní v klubech, se vztahem k vodě. Dnes se ale stále častěji na vodě objevují lidé bez vztahu k přírodě, a využívají to jen jako způsob, jak prožít dovolenou a posilují se velkým množstvím alkoholu.“

Ředitelka odmítla, že by kontrolní akce byla „monstrózní“, jak ji označili někteří kritici. „Těžištěm byla kontrola sledovaných vodních cest a motorových plavidel, a ty byly také v drtivé většině zkontrolovány.“

„Alkohol nebyl zjišťován u několika set provozovatelů plavidel. Kontrolovali jsme také průkazy způsobilosti u motorové plavby, vybavení lodními listinami, povinnou výbavu plavidel,“ upřesnila Němcová.

Vodní slalomář a kajakář, olympijský stříbrný medailista a mistr světa Vavřinec Hradilek přiznal, že není příznivcem tzv. nulové tolerance.

„Nelze dávat dohromady jízdu na motorovém plavidle v rámci provozu a turistické sjíždění řek. V takovém případě by tolerance měla být vyšší.“


Přeji si, aby kontrolní akce v takovém rozsahu nemusely být. Sám vím o dvou iniciativách ze strany občanských sdružení, které se snaží kultivovat prostředí vodáctví, takže jsem přesvědčen, že nakonec situaci zvládneme ne policejními akcemi, ale spíš lidštějším přístupem. Vavřinec Hradilek

Hradilek přiznal, že i když on sjížděl řeku, alkoholu se nevyhnul. „Ale nedovolil bych si pít, když vím, že mě čeká náročná peřej, i když u mě je laťka poměrně vysoko," dodal. „Vím, že lidé leckdy na snadno vypadající peřeji alkohol přeženou, a tam dochází k největším problémům.“

Hradilek souhlasí, že se vodácká scéna změnila. „Dříve bylo ledacos tolerováno, protože bylo lidí velice málo, a navíc to byli lidé, kteří k vodě měli blízko, až srdcově. V době, kdy si jednoduše lze půjčit plastovou kanoe nebo raft, se nějaká pravidla musí nastavit.“

„Mám ale za to, že když jedu vodu a dám si dvě piva, neměl by mi hrozit přestupek,“ vyzval k diskuzi o nulové toleranci nejen na vodě Vavřinec Hradilek.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.