Koalice KDU-ČSL a STAN riskuje ztrátu 700 tisíc hlasů, varuje Cyril Svoboda

29. březen 2017

Kdyby se parlamentní volby konaly v únoru, předpokládaná koalice lidovců a starostů by se do Poslanecké sněmovny nedostala. Tvrdí to aktuální volební model agentury Fokus. Kdyby KDU-ČSL kandidovala samostatně, místa v dolní komoře by měla jistá, STAN by ovšem zůstal venku. Je ohlášený předvolební svazek KDU-ČSL se STANem zbytečným riskem, nebo se vyplatí?

„Je to riskantní, ale sympatický nápad,“ uvedl v pořadu Pro a proti komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

Ten věří, že pokud tady má vzniknout skutečná protiváha ANO Andreje Babiše a ČSSD, tak nestačí 5 nebo 6 % hlasů voličů, ale musí jít o sílu, která má 10, spíš 15 %. „A pokud je šance, že by taková síla mohla vzniknout, je to pro českou politiku dobře. Proto je mně úsilí Pavla Bělobrádka a Petra Gazdíka sympatické.“


Proč si myslím, že není nerozumné, aby lidovci šli do koalice se STANem? Čím větší máte sílu, tím větší podmínky si můžete klást… Pokud by tato koalice nevznikla a KDU-ČSL by se do Sněmovny dostala s 6 nebo 8 %, tak by KDU-ČSL byla účastníkem jakési holandské dražby, kterou by pořádal Andrej Babiš. Říkal by: vy chcete čtyři křesla, ale tito chtějí jen tři, takže půjdu s nimi. Pokud ale koalice uspěje a bude mít sílu 15 %, tak Andrej Babiš nebude mít pozici tak snadnou.Petr Honzejk

„Mluvit o tom, s kým po volbách v žádném případě, je problematické. V českém politickém prostředí je tradiční a rozumné řici: vymezuji se radikálně proti extremistickým stranám a s těmi ostatními je to otevřené,“ doporučil Honzejk.


To, co říkáte, není pravda. To je omylná mantra, ke které musím být velmi kritický. Pokud Andrej Babiš dopočítá s kýmkoli jiným koalici, tak je jedno, jestli máte 12, 10 nebo 13 %. Protože pokud Babiš řekne, že s vámi nepůjde a bude ve Sněmovně alternativa, a ta bude, tak je tady riziko, že pokud se nedohodnou partneři, tak se koalice přihodí během voleb.Cyril Svoboda

Bývalý předseda lidovců a ředitel Diplomatické akademie Cyril Svoboda je ke koalici skeptický. „Nelíbí se mi. Pevný postoj je víc než počet mandátů.“

„Lidová strana měla v minulých volbách 340 tisíc hlasů. Kdyby se se STANem dali dohromady a získali pod 10 %, tak by možná nějakých 700 tisíc hlasů nebylo zastoupeno ve Sněmovně, a to by naopak ANO posílilo velmi výrazně,“ varoval ředitel.

Ten prý nemá rád riskantní kroky. „A jsem přesvědčen, že křesťanská demokracie má být zastoupena ve Sněmovně a že je to úkol. Proto bych šel cestou jistoty… Pevný postoj je něco, co může táhnout voliče, a ten já zatím u tohoto uskupení nevidím. To by museli říct jasně: Babiše nechceme a nedohodneme se s ním, ale to tady zatím nezaznělo.“

„Samozřejmě si přeji úspěch lidové strany, ale mám pocit, že pro Andreje Babiše je lepší, když je proti němu sevřená síla jedné politické strany, jednoho politického postoje než to, co udělal STAN, kdy když šla TOP 09, tak ji opustil. A nevím, co udělá STAN v příštím volebním období, kdyby se začalo kymácet něco s lidovou stranou,“ upozornil Cyril Svoboda.

autoři: ves , oci
Spustit audio