Konflikt na Donbase: Může za to agrese Ruska, říká Štětina. Šarapatka: Ne, politika Porošenka

6. říjen 2016

Evropa se konečně vrátila k tématu Ukrajiny. Zprostředkovala dohodu Kyjeva a povstalců o nárazníkové zóně mezi bojujícími stranami na východě země. Jakou relevanci má dohoda po zkušenostech s nedodržováním minských smluv? A uklidní se konečně situace na východní Ukrajině? O tom debatují europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina, který se právě vrátil z Donbasu a pozorovatel voleb na Krymu Milan Šarapatka, zvolený za Úsvit.

„Pan Štětina spolu s panem Schwarzenbergem se účastnil Majdanu, pokud bychom se na to dívali z právního hlediska tak šlo o vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny." říká Milan Śarapatka. Jaromír Štětina toto nařčení odmítá. „To, co se na Ukrajině odehrává není občanská válka, Ukrajina je okupována."


Minské dohody se už narodily mrtvé a mrtvé jsou. A to proto, že se nich podílí Kreml. Je potřeba vytvořit nový plán, který by alternoval minské dohody Jaromír Śtětina


Všimněte si válečnické rétoriky prezidenta Porošenka, který chce dobýt zpátky východ Ukrajiny, chce dobýt Krym. Na druhé strana je iniciativa té východní Ukrajiny, těch separatistických oblasti, kde ty lidi chtějí normálně žít Milan Šarapatka

Podle Milana Šarapatky jde v případě války na východní Ukrajině, stejně jako v případě každého konfliktu, o úhel pohledu. „Z jedné strany jde o protiteroristickou operaci, jak to říká pan prezident Porošenko, z druhé strany to je osvobozenecký boj. Tak to prostě je."

Na základě svých zkušeností z frontové oblasti Štetina podporuje návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na vytvoření nárazníkových zón mezi povstalci a jednotkami ukrajinské armády. „Myslím si, že je to strašně důležité, aby byly dodrženy minské dohody," zmiňuje Jaromír Štetina.

S tím souhlasí i poslanec Milan Šarapatka. Zároveň ostře kritizuje aktivity Jaromíra Štětiny během ukrajinské krize. „Pan Štětina velice výrazně podporuje dobrovolnický prapor Azov, který má ve svém znaku nacistické runy. Dokonce ho pozval do europarlamentu. Mně to připadá jako kdyby Chamberlain pozval do britského parlamentu třeba Himmlera, s tím že on má právo vyjádřit svůj názor. To je fantasmagorie."

Logo

Jaromír Štětina obvinění dobrovolnických batalionů z fašismu odmítá. „To jsou stateční mládenci, kteří zabránili plánům strategů z Moskvy. Jsou mezi nimi lidi různého smýšlení, ale nejsou to žádní Banderovci, ani fašisti. Jsou to ukrajinští nacionalisté," říká europoslanec.

Ohledně míru na východní Ukrajině zůstává Jaromír Štětina skeptický. „Minské dohody se už narodily mrtvé a mrtvé jsou. A to proto, že se nich podílí Kreml. Je potřeba vytvořit nový plán, který by alternoval minské dohody." navrhuje Štětina.

Ukrajinští vojáci na východní Ukrajině

Podle Milana Šaraptky je hlavní příčinou nedodržování mírových dohod agresivní politika ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.„Všimněte si válečnické rétoriky prezidenta Porošenka, který chce dobýt zpátky východ Ukrajiny, chce dobýt Krym. Na druhé straně je iniciativa té východní Ukrajiny, těch separatistických oblasti, kde ty lidi chtějí normálně žít," říká Šarapatka

Podle europoslance Jaromíra Štětina je viník válečného konfliktu někde jinde „To, co se tam odehrává je agrese Ruska proti Ukrajině. Podporovat tuto agresi zavání kolaborací s ruským, kremelským režimem." říká Štětina.

autoři: Renata Kalenská , Martin Ocknecht
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.