Krajní pravice kalkuluje se strachem lidí, uspěl proto i Okamura, říká senátor Papoušek

15. prosinec 2017

Do Prahy se v pátek vydávají zástupci krajní pravice, politických uskupení sdružených ve frakci Evropského parlamentu Evropa národů a svobody. S předsedou SPD Tomio Okamurou se setkají například Marine Le Penová nebo Geert Wilders. Proti události budou protestovat členové anarchistických a levicových iniciativ.

„Setkání je naprosto legitimní, protože jde o zvolené zástupce lidu, legitimní jsou ale i protesty,“ uvedl v pořadu Pro a proti senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

Ten věří, že když se o nějakém problému nemluví, tak se tématu ujmou lidé, kteří mají demagogické nadání a nastolují jednoduché recepty na řešení těchto problémů.

„Tito lidé ale nemají řešení. Například migrační vlna je natolik složitá, vyžaduje hlubokou analýzu. Musíme proto naslouchat nejen médiím, ale i důkladným analýzám sociologů a dalších expertů.“


Tato hnutí kalkulují s obrazy lidí v hlavách, ale nevycházejí z reality. Vítězství pana Okamury je důkazem, že kalkuloval se strachem. U nás ale v podstatě žádní uprchlíci neexistují. Zdeněk Papoušek

Politik chápe, že někteří lidé žijí ve strachu a v obavách z budoucnosti. „Ale strany a osobnosti tohoto typu kalkulují s tímto oprávněným strachem lidí. Podle mě je to nezodpovědný přístup, jde o velice zjednodušený pohled na svět.“

„Potenciál nebezpečnosti tady určitě je. Zatím se ale zdá, že tyto ideologie nemají podporu, která by byla masivní. Proto si aktuálně nemyslím, že by to naši společnost hrozilo,“ dodává Papoušek.

Bývalý europoslanec za ODS a člen správní rady Institutu Václava Klause Ivo Strejček souhlasí, že euroskeptické a antiimigrační strany mají svůj legitimní mandát, který vzešel z voleb.

„O obsahu pražského setkání nevíme nic než to, co si přečteme z novin, takže bych to nepřeceňoval. Událost má zbytečný mediální zájem, a už vůbec si nemyslím, že by to Českou republiku mohlo nějak poškodit.“


Nebezpečné je to, že si tradiční politické strany nevšímají témat, která občany trápí, a neobsluhují svoje voliče. Kdyby to dělaly, tak by formace pana Okamury a jiných v Evropě neexistovaly nebo by byly daleko slabší. Ivo Strejček

Strejček soudí, že se zavedené strany některým vážným tématům vyhýbají. „Občané pak vidí, že se tomu jiní nevyhýbají, a je jim celkem jedno, jestli nabízí jednoduchá nebo nejednoduchá řešení, takže jdou volit.“

„Obava lidí je oprávněně posilována tím, že mají dojem, že o přílivu migrantů do západní Evropy nemohou nijak rozhodovat, a zjednodušeně tak i o tom, kdo bude žít na chodbě vedle jejich bytu.“

Strana Tomia Okamury se vyjadřovala také k otázkám Evropské unie nebo se stavěla na obhajobu tradiční rodinných hodnot. „Takže těch deset procent voličů se neskládalo pouze z obav z migrantů, ale z daleko komplexnějšího pohledu na dnešní současnost.“

„Měli bychom se zamyslet nad tím, jestli se pod hladinou veřejného mínění opravdu něco neděje, když se toto vše děje napříč Evropou. Nezužujme to jen na problém xenofobie,“ žádá Strejček.

autoři: ves , oci
Spustit audio