Liberální imigrační politika povede k posílení extrémní pravice, varuje Evropu Joch

7. červenec 2015

Ve světě je rekordních 60 milionů migrantů, oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jen v Evropě se počet nových migrantů zvýšil o polovinu, více než 50 % z nich jsou děti.

Evropský summit smetl návrh řešení krize pomocí kvót ze stolu. Jak by se měla Evropa zachovat?

„Politici mohou s uprchlíky dělat mnoho, ale nesměli by prvotně koukat na své voličstvo,“ uvedla v pořadu Pro a proti ředitelka Mezinárodní organizace pro migraci Lucie Sládková.

Podle ní je migrace historicky naprosto přirozený jev. „Ten, kdo chce žít na jiném území, a má co nabídnout, tak může, protože s takovými lidmi žít, je spíše přínosné.“

Kriteria pro posuzování migrantů nemohou být jenom geografická, připomněla ředitelka.

„Je mnoho lidí, například pokud uvažujeme o syrské společnosti, kteří nejsou úplně na východě od nás, a přesto jsou to lidé vzdělaní, kteří představovali střední až vyšší třídu v Sýrii, a mají rozhodně znalosti a zkušenosti, které by jistě tady uplatnili,“ tvrdí Lucie Sládková.


Sládková: „Byla bych velmi opatrná na státy subsaharské Afriky, ale jestliže v současné době je na africkém kontinentu pět válečných konfliktů, tak se přece k tomu nemůžeme otočit úplně zády. Jestliže tito lidé potřebují pomoc, měli bychom mít dostatečné rozhodčí mechanismy, abychom se o ně v nějakém časovém horizontu dokázali postarat. Udělali jsme to pro bosenské uprchlíky, pro kosovské uprchlíky, Bosenci jsou také muslimové, a nikomu to nevadilo.“

Ředitel Občanského institutu Roman Joch souhlasí, že migrace je běžným jevem, ale zároveň připomněl, že různé společnosti historicky střídají epochy liberálnější a restriktivnější imigrace.

„Migrace nemůže být samospádová, tato společnost má mít právo se rozhodnout, jaké lidi chce přijmout za své příští spoluobčany a dle jakých kriterií.“


Joch: „Vzhledem k tomu, že evropská populace není nakloněna masivní migraci, tak pokud by evropský establishment prosazoval příliš liberální migrační politiku, hrozí v Evropě posílení velice ošklivých politických proudů, především extrémní pravice, a to je riziko, se kterým bychom si neměli zahrávat.“

Česko nemá problémy s přistěhovalci z východu, dodal ředitel. „Máme zde imigranty ze Slovenska, z Ruska nebo Ukrajiny, rovněž jsme se naučili žít i s těmi z Vietnamu.“

„V této společnosti ale není konsensus přijímat migranty z jihu, z území severní Afriky a Blízkého východu,“ soudí Joch.

Ten je přesvědčen, že by bylo nesprávné vnucovat občanům migraci, pro kterou není v zemi demokratický konsensus. Problém nelze řešit ani referendem, které ředitel považuje za „velice pokleslou formu demokracie.“

„Myslím že to je odpovědnost politiků, a pokud sleduji názory poslanců napříč politickým spektrem, tak nevidím žádnou sílu, která by chtěla mnohem liberálnější migrační politiku než je ta dosavadní česká,“ konstatoval Roman Joch.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.