Máme schvalovat co nejlepší zákony, diskuze je nutná, odporuje poslanec Gazdík hnutí ANO

6. listopad 2017

Předseda hnutí ANO skládá menšinový kabinet, do něhož hledá vhodné odborníky. Celá situace je zatím nejasná i proto, že v Poslanecké sněmovně zasedl po nedávných volbách rekordní počet devíti politických uskupení. Je třeba přemýšlet o změně jednacího řádu, aby parlament neochromily opoziční obstrukce, jak navrhuje vítězné ANO, nebo by větší zásahy do sněmovních pravidel znamenaly nepřípustné omezování svobodné parlamentní diskuze? „Jednací pravidla Sněmovny je třeba určitě změnit,“ uvedla v pořadu Pro a proti poslankyně Radka Maxová (ANO).

Mezi změny jednacího řádu by mělo patřit například i stanovení pravidel pro přestávky jednotlivých poslaneckých klubů. „Protože pak je velice lehké fungování Sněmovny zablokovat a neschválit ani jeden zákon nebo předpis,“ říká Maxová.

„Zkracování možnosti vystoupit na plénu Sněmovny je ale pro mě otazníkem,“ přiznala politička. „Sbírají se nyní jednotlivé podněty od poslaneckých klubů na toto řešení. Sama jsem nikdy nevyužila možnosti blokování Sněmovny.“


Stávalo se, že řeči jednotlivých poslanců byly zneužívány k osobním útokům. Nemyslím si, že by se měla půda Sněmovny takto blokovat. Diskutujme proto ve výborech, máme na to poměrně dostatek času. Radka Maxová

Maxová nesdílí názor, že Parlament by měl být hlavním místem jednání o zákonech. „Pokud projde norma prvním čtením, máme dva stupně možnosti projednávat daný zákon a několik hodin o něm diskutovat na odborných výborech. To je platforma, kde si máme vyjasňovat, kde se překládají pozměňující návrhy a stanoviska.“

Poslankyně uznává, že v každém klubu se najde člověk, které se chce předvést. „Ano, máme mezi sebou i takové, ale byli jsme vždy nabádáni, aby vystupovali jen odborníci, kteří problematice rozumí. Ale někdy se člověk neudrží.“

„Zákony jsou důležité a chceme je nejlepší, ale nezneužívejme možnosti vystoupit ve Sněmovně na kameru a udělat si své PR. Řešme věcné věci, a ne osobní útoky,“ žádá Maxová.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík soudí, že formální pravidla není potřeba měnit, je ale třeba měnit parlamentní zvyklosti.

Zvláště s omezením vystoupení poslanců na plénu by měl Gazdík prý problém. „Parlament je o diskuzi, a tady se s hnutím ANO lišíme.“


Máme schvalovat ne co nejvíce zákonů, ale co nejlepší zákony. A ty mají vycházet právě z diskuze. Uznávám, že to je místy zdlouhavé, místy hloupé, místy se na to nedá dívat a místy jsou z toho někteří lidé pohoršeni. Petr Gazdík

Poslanec nesouhlasí s Babišovou vizí „nekecat, makat a schvalovat zákony jak na běžícím pásu“ „Parlament má být především o diskuzi a produktem této diskuze má být zákon. Čím méně jich Parlament nebo Sněmovna schválí, tím lépe. Náš právní systém je už tak neprůhledný a nepřehledný, že i právníci se musí specializovat.“

„Pokud se diskuze skutečně nezneužívá k obstrukcím, většinou z ní vzejde nějaká elementární shoda nebo si aspoň každý ujasní mnohem hlouběji, jak má hlasovat, než když si zákon jen přečte," míní Gazdík.

Za ukázkový příklad považuje elektronickou evidenci tržeb (EET). „Po půl roce fungování zákona o EET samo ministerstvo financí konstatovalo, že je to špatně. Kdyby tehdy poslouchali parlamentní diskuzi a nechtěli jen všechny převálcovat a zákon prosadit, ale skutečně brali věcné námitky, neměly by statice lidé problémy, jaké s EET dnes mají.“

„Ano, někteří jedinci mohou diskuzi vychýlit tak, že do Parlamentu nepatří, ale i koalice může diskuzi vychýlit tak, že neposlouchá námitky opozice, a pak na to doplatí občan,“ obhajoval roli parlamentní diskuze Petr Gazdík.

autoři: ves , oci
Spustit audio