Marvanová k institutu milosti: Jak k tomu přijdou odsouzení, o kterých nebyly natočeny filmy?

25. květen 2017

Propuštěním Jiřího Kajínka využil prezident Miloš Zeman institut milosti teprve po osmé. Jeho předchůdci byli v této oblasti významně aktivnější. Je na místě diskutovat o potřebě zachování nebo naopak zrušení této prezidentské pravomoci, kterou sám Zeman ještě před pár lety nazýval monarchistickým prvkem v ústavě?

„Každá kontroverzní udělená milost nebo amnestie otevírá otázku po diskuzi o podobě této prezidentovy pravomoci,“ uvedla v pořadu Pro a proti právnička a bývalá politička Hana Marvanová.

Ta se nedomnívá, že prezidentská milost jako instituce milosrdenství má sloužit k tomu, aby prezident a jeho poradci dospěli k názoru, že je problematické samotné odsouzení a rozhodnutí o vině.


Prezident i vláda by se měli zasadit o to, aby existovaly lepší nápravné prostředky. Bylo by na místě, aby obnovu řízení mohl iniciovat ministr spravedlnosti nebo i prezident tak, aby se sporný případ mohl znovu otevřít, ale v rámci justice. Nikoli tak, že se výběrově a ad hoc dá jednomu člověku milost, a jinak se systém, který je vadný a plodí nespravedlnost, ponechá tak, jak je.Hana Marvanová

„Jak k tomu přijdou ti odsouzení, o kterých dnes nevíme, ale sedí ve vězení, o jejichž případu nebyly natočeny žádné filmy, k prezidentovi se jejich kauza nedostane, a žádnou milost nedostanou?“

Marvanová soudí, že k nápravě vad, kterých se justice dopouští, nemají sloužit milosti, protože jsou náhodné a výběrové.

„Případ pana Kajínka je hodně medializovaný, takže jen v tomto případě dojde k milosrdenství? Mohla bych uvést případy lidí, kteří sedí ve vězení. Mám pochybnosti, že jejich tresty byly spravedlivé, ale nedočkali se nápravy a mohou se cítit ukřivděni,“ upozornila Marvanová.

Bývalý hradní kancléř a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je přesvědčen, že institut prezidentské milosti by měl být zachován, protože má význam a smysl.

„Možná je to relikt monarchistické doby, ale je to také pozůstatek křesťanského přístupu k vině, trestu a odpouštění.“


Domnívám se, že přenést tuto pravomoc na ministerstvo spravedlnosti není správné, a myslím, že to není ani v souladu s ústavou. Žádný úředník, který kontroluje i ovlivňuje částečně justici, by neměl mít právo zabránit tomu, aby někdo oslovil prezidenta se svou kauzou.Jiří Weigl

Weigl označil Jiřího Kajínka za celebritu dneška. „Jeho žádost o milost potkala všechny tři prezidenty a až ten přímo zvolený byl ten, který nalezl sílu milost udělit, a to s vědomím, že tento krok vyvolá diskuzi.“

„Po 23 letech, které Kajínek strávil ve vězení, Zeman rozhodl. To rozhodování je ale možná trochu snazší ve chvíli, kdy trest už byl vykonán ve výjimečné délce.“

Milosti sehrávají důležitou psychologickou roli, tvrdí ředitel. „Vzhledem k jejich existenci má odsouzený jakousi naději, že případ dojde posouzení, a může najít zastání a případně i odpuštění.“

„Institut milosti bych nebagatelizoval. Současný prezident jich sice udělil minimum, ale v minulosti to byly stovky... To jsou relativně vysoká čísla a nelze nad nimi mávnout rukou,“ zdůraznil Jiří Weigl.

autoři: ves , oci
Spustit audio