Měl by Zeman vyznamenat kardinála Vlka? Proti prezidentovi se vede kampaň, říká senátor Veleba

16. červen 2017

Kolegium Paměti národa se ostře ohrazuje proti zdůvodnění prezidenta Miloše Zemana, proč nechce udělit státní vyznamenání in memoriam zesnulému kardinálovi Miroslavu Vlkovi. Hlava státu vysvětlila své rozhodnutí na jedné z komerčních televizních stanic: kardinál prý udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší.

Osobnosti shromážděné v kolegiu uvedly ve společném prohlášení, že jde o lež od člověka, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry a vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho.

„To je rok co rok před každým státním svátkem, kdy se hraje hra, koho má prezident vyznamenat a koho ne,“ uvedl v pořadu Pro a proti senátor Jan Veleba, předseda Strany práv občanů.

Ten Zemanovo sdělení v komerční televizi nepokládá za oficiální. „Nejde o oficiální stanovisko Hradu. Ale chápu, že v této kampani proti prezidentovi je dobré všechno.“


Hledají se vytrvale určité záminky, jen aby se mohla vést kampaň proti prezidentovi… Otázku, jestli jde o vyřizování si účtů na osobní rovině, musíte položit přímo Miloši Zemanovi. Jan Veleba

„Nechápu, proč se toho každý chytá. Připomínám, že prezident minulý rok vyznamenal kardinála Dominika Duku, a tentokrát o tom ani církevní kruhy mnoho nehovořily a nekvitovaly to. Duka, aspoň v mých očích, byl člověk moudrý, který šel na konsensus,“ tvrdí senátor.

Podle něj to, koho prezident vyznamená, je jen a jen rozhodnutím právě prezidenta republiky. „Navíc Miloš Zeman vyznamenává méně než jeho předchůdci.“

Tajemník kolegia Paměti národa Martin Kroupa, a také člen správní rady Post Bellum, připomněl, že prohlášení kolegia neříká, že by prezident měl kardinála Vlka vyznamenat.

„Spíše se jsme se chtěli zastat jeho odkazu, který pan prezident velmi nedůstojným způsobem napadl. Nedávno zesnulý kardinál si takové jednání rozhodně nezaslouží.“

Kolegiu prý také jde o vyvolání veřejné debaty o tom, jestli vyznamenání prezidenta republiky jsou soukromou záležitostí prezidenta Miloše Zemana.


Nařčení protivníka, že vede účelovou kampaň, je jedna z rétorických figur, které mají jen odvést pozornost od jádra věci a umlčet protistranu, ale ne vést dialog. Martin Kroupa

„Když prezident vyznamená ty, kteří aktivně sloužili režimu, který potlačoval lidská práva a svobody, jako je bývalý člen Štrougalových vlád Miroslav Toman nebo ředitel podniku Preciosa, který na konci 80. let těžil z otrocké práce politických vězňů, tak to svědčí minimálně o snižování důstojnosti vyznamenání. Je důležité se ozvat, pokud chceme, aby vyznamenání mělo vůbec nějaký význam.“

Hlavní Zemanovu i Velebovu výtku tajemník odmítl. „Miroslav Vlk byl jeden z iniciátorů dialogu z jinými církvemi, byl v úzkém kontaktu i se židovskou obcí, která také usilovala o navrácení majetku a narovnání vztahu se státem.“

„Pokud pan prezident Zeman veřejně říká, že kardinál Vlk udělal vše pro to, aby byly spory mezi státem a církví co největší, tak je zjevné, že to není pravda. Proto je nutné se veřejně zastat odkazu člověka, který o dialog usiloval,“ shrnul Martin Kroupa.

autoři: ves , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.