Mít dítě je velké lidské přání, ale ne uznané právo, tvrdí europoslankyně Šojdrová

8. květen 2017

Poslanci nedávno zamítli návrh sociálnědemokratického zákonodárce Františka Adámka umožnit umělé oplodnění i ženám bez partnera. Proti se postavil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík ze stejné strany nebo poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Podle ní nepatří právo na dítě mezi základní lidská práva, dítě má navíc právo znát své rodiče.

„Právo na dítě pro pár i jednotlivce je považováno od roku 1994 za základní lidské právo, jak ho formulovala konference o populaci v Káhiře i Světový akční populační plán OSN,“ uvedl v pořadu Pro a proti právník a publicista Aleš Rozehnal.

Ten dodal, že jde spíše o soubor doporučení pro jednotlivé státy. „Ale je to vykládáno i tak, že žena, které nežije v páru, má právo na to, aby jí stát vytvořil potřebné podmínky.“


U nás by se jednalo ročně asi o 1600 žen. Tyto náklady na asistovanou reprodukci jsou stejná částka, jakou stát dává na reklamní kampaň pro konzumaci sladkovodních ryb. Stát by se měl zamyslet, jestli chce dotovat výstavbu cyklostezek, přispívat miliardářům na výstavbu jejich hnízda, nebo podporovat porodnost.Aleš Rozehnal

Rozehnal soudí, že jádrem celé debaty je spíš to, jestli by taková praxe byla prospěšná pro společnost i děti samotné.

„Nesezdané matky a samoživitelky jsou jednou z nejrychleji rostoucích sociálních skupin. Spolu s opravdu tragickou mírou porodnosti bychom měli podporovat porodnost jakýmkoli způsobem, včetně asistované reprodukce u matky bez partnera. Zaplaťpánbůh za každé narozené dítě,“ tvrdí právník.

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) chápe, že mít dítě je velké lidské přání, ale ne lidské právo uvedené v Listině základních práv a svobod.


Nejde o peníze, ale o to, že se posune hranice toho, co je dobré pro dítě. V případě, že ženy budou mít možnost jako single matky rozhodnout se pro asistovanou reprodukci, tak se obávám, že ta čísla budou úplně jiná.Michaela Šojdrová

„Zmíněná mezinárodně uznaná práva jsou spíše doporučeními. Je doporučeno, aby ženy měly děti a myslely na to včas, ale k závazné úmluvě o právech žen na asistovanou reprodukci se český stát nezavázal.“

Politička také souhlasí, že by stát měl podporovat všemi prostředky, aby se rodilo více dětí, což ale podle ní také činí.

Europoslankyně uznává, že je velmi těžké dnes sladit kariéru a mateřství. „Podporujme spíše to, aby rozhodování pro ženy mít děti bylo daleko snazší, a to všemi možnými prostředky.“

„Jsem ráda, že zatím existuje konsensus na zájmu dítěte mít oba rodiče. Za udržení tohoto přístupu se přimlouvám, i když chápu zájem žen, ale ty mají možnost se rozhodnout dřív, je to jen na nich,“ konstatovala Michaela Šojdrová.

autoři: ves , oci
Spustit audio