Najděte si svého výrobce. Kupujte od toho, kdo vás nezklamal, radí Potravinářská komora

8. leden 2016

Zajímají se Češi o kvalitu potravin? A máme v České republice kvalitní potraviny, nebo jsme, jak se už dlouho říká, odpadkovým košem Evropy? Kdo může za současné spotřebitelské standardy: výrobci, obchodníci, nebo sami spotřebitelé?

„Už léta jako komora razíme heslo: najdi si svého výrobce, nakupuj od toho, kdo tě nezklamal,“ uvedl v pořadu Pro a proti ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.

On sám se podle tohoto hesla řídí. „Mám vybraných svých dvacet výrobců, u kterých vím, jak vyrábějí a z čeho, vím, že mají standardní kvalitu celá léta, a od nich nakupuji.“

„Neběhejte s letákem nesmyslně po prodejnách, nekupujte aušus bůhví odkud, a nebudete jako spotřebitelé nikdy zklamaní,“ radí všem zákazníkům ředitel.

Podle něj problém tkví od začátku v maloobchodě a jeho snaze o co nejnižší nákupní cenu v podstatě za jakoukoli cenu. „To umožňuje dosahovat vysokých marží, které se v Čechách pohybují až ve stovkách procent.“


Koberna: „Čeští spotřebitelé byli léta masírováni tím, že v obchodních řetězcích lze nakupovat levně a kvalitně, což je nesmysl. Kvalitní výrobek nikdy nemůže být za nízkou nebo nejnižší cenu. Je to otázka obchodní politiky řetězců, které lidi léta přesvědčovaly, a bohužel český spotřebitel si tu cenu nastavil jako zjednodušující kriterium výběru.“

Libor Dupal ze Sdružení českých spotřebitelů připomněl, že zákaznická zkušenost hraje velkou roli při nakupování kvalitních potravin.


Dupal: „Patrná je tendence nakupovat častěji na farmářských trzích, kde je skutečně české zboží a zřejmě často i kvalitnější, i když známe případy, kdy i zde je pojem farmářský zneužit, tomu se nemůžeme vyhnout... Víme, že spotřebitel chce kvalitní potraviny a dokáže se orientovat, ale není to vždy jednoduché.“

S tím, že by Česko bylo odpadkovým košem Evropy ale nesouhlasí, i když spoustu problémů kolem kvality potravin lze určitě najít.

„Připravil jsem si pro tento pořad ministatistiku o výrobcích, které v poslední době byly v pořadu Potraviny na pranýři. U problematických potravin jde u 35 evidentně o chybu prodejce, který prodává staré a zkažené zboží, a druhá třetina jsou české výrobky.“

Každé zjednodušení nese sebou riziko, proto je potřeba se konkrétně dívat, v čem problém kvalitou je, upozornil Dupal.

„My se snažíme spotřebiteli dát takové informace, aby se v kvalitě potravin uměl orientovat. Těch informací je ale strašně mnoho, zvláště po internetu se šíří spousta různých fám a zkreslujících informací ve vztahu k výživě,“ varoval zájemce o kvalitní stravování Libor Dupal.

autoři: pst , oci
Spustit audio